válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotka: Malý člen Ku-Klux klanu tváří tvář černošskému policistovi

Ikonická fotka: Malý člen Ku-Klux klanu tváří tvář černošskému policistovi
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Ta fotka říká skoro vše. Policisté jsou černoši, to malé stvoření v podivném bílém hábitu je dítě v obleku Ku-Klux klanu, rasistické americké organizace hlásající nadřazenost bílé rasy nad všemi ostatními rasami.

Tomáš Chalupa 15. srpna 2017

Snímek byl pořízen v roce 1992 na shromáždění stoupenců supremacismu v Gainsvillu. Supremacismus je název ultrapravicového hnutí, které hlásá nadřazenost bílé rasy. Jeho tvrdým jádrem je právě Ku-Klux klan. Snímek pořídil fotograf místních novin Todd Robertson. Shromáždění 66 supermacistů bylo obklíčeno trojnásobným počtem policistů, mnozí z nich byli černoši.

Jedna z účastnic pochodu měla s sebou dvě děti oblečené do tradičního bílého úboru Ku-Klux klanu. Jedno z nich se přiblížilo k černošskému policistovi a zjevně ho zaujalo, že se vidí v odrazu na jeho štítě. Právě tehdy zmáčkl Robertson spoušť fotoaparátu. Vznikl tak snímek, který obletěl svět s heslem: Nikdo se nerodí jako rasista. Ony děti totiž vůbec neměly rozum z toho, čeho se účastní, za vším stojí výchova a postoje jejich rodičů.

Oním policistou na snímku byl Allen Campbell, který k tomu později řekl. „Ani jsem to dítě neviděl. Pak jsem se podíval dolů, abych zjistil, co mi to klepe na štít. A bylo tam malé dítě v uniformě klanu. Vidělo svůj odraz na štítu. Úplně zapomnělo, co se děje kolem něj. Já jsem tam byl, protože mě tam vyslala státní policie. Ono tam bylo, protože ho tam vzali jeho rodiče,“ řekl Campbell.

Podobné snímky mají velký ohlas u veřejnosti. V nedávné době se jeden takový podařil i v České republice, kdy fotograf zachytil skautku hledící zblízka do očí rozzuřenému neonacistovi. I tento snímek obletěl svět.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu