válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotka: Major Eric Bonde kouří cigaretu poté, co byl dvakrát postřelen

Ikonická fotka: Major Eric Bonde kouří cigaretu poté, co byl dvakrát postřelen
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Major Eric Bonde působil v Kongu v rámci mise OSN. V této africké zemi, zmítané v 60. letech občanskou válkou, působily jednotky ONUC, jejichž součástí byl i početný švédský kontingent.

Tomáš Chalupa 19. prosince 2017

Mezi lety 1960 až 1964 poslalo Švédsko do Konga devět pluků pěchoty. Tehdejší předseda OSN byl rovněž Švéd Dag Hammarskjöld. Byl to právě on, kdo prosazoval účast jednotek OSN, navíc chtěl, aby to byli běloši, protože v Kongu byli bílí obyvatelé vystavováni útokům milic. Kromě Švédů poslalo do země své vojáky také Irsko.

První švédští vojáci přilétli do země z Gazy 22. června roku 1960. V prvním období vojáci hlídkovali v Leopoldvilu a hlídali letiště v Kinshase. Pro Švédy, stejně jako ostatní vojáky, bylo těžké pochopit, kdo je v tomto konfliktu přítel a kdo nepřítel. První ztráty utrpěli při převozu vězňů z kmene Baluba po železnici. Vlak byl napaden bojovníky a Švédové měli ztráty na životech. Bylo to poprvé po 140 letech, co švédská vojska bojovala v nějaké bitvě. Jestli se tedy střety s Baluby a dalšími skupinami daly nazvat bitvou. Ostatně za celou dobu padlo v Kongu jen 19 švédských vojáků, takže rozhodně nešlo o příliš intenzivní boje.

O co v celém konfliktu vlastně šlo? V roce 1960 vznikla samostatná Republika Kongo, Jenže proti první vládě země začaly bojovat provincie Kasai a Katanga. Právě odtud pocházeli Balubové, kteří začali napadat bělošské obyvatele. Ti začali ze země hromadně prchat. Do toho přišla politická krize, kdy prezident země Kasavuba odvolal premiéra Lumumbu. Ten ale odvolání nepřijal a vzepřel se prezidentovi. Nakonec byl několikrát uvězněn a za nejasných okolností zabit, zřejmě umučen.

Lumumbu podporoval Sovětský svaz a celý socialistický tábor, Západ zase podporoval armádu vedenou Josephem Mobutuem. V zemi působili mezinárodní žoldáci, katanžské milice, množství různých kmenů a povstaleckých skupin a také jednotky OSN. Zmatek a chaos v zemi trval celé dekády, země zažila mnoho dalších válek, ve kterých zemřelo 3,8 milionů obyvatel.

Další články

Zavří­t reklamu