válkaČeskoslovenskoobjevy

Létající tygři nad Čínou

Létající tygři nad Čínou
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Létající tygři byli legendární leteckou jednotkou Spojených států, která létala za druhé světové války nad Čínou a bojovala proti Japoncům. Americká vláda hledala možnost, jak pomoci Číně a současně nevstoupit do války.

Tomáš Chalupa 14. prosince 2016

Létající tygři byla podivuhodná směsice renegátů a dobrodruhů vedených plukovníkem Claire Chennaultem. Jejich oficiální název byl Americká dobrovolnická skupina, ale známí byli pod přezdívkou Létající tygři. Předky jejich stíhaček Curtiss P-40 zdobily žraločí čelisti. Sváděli bezpočet bojů s japonskými stíhačkami a stali se doslova postrachem pro nepřátelské piloty. Ti byli zvyklí čelit pouze zaostalému čínskému letectvu, které pro ně nebylo vážnějším soupeřem. Létající tygři naopak dokazovali, že i s horšími stroji jsou schopní svádět úspěšné boje s Japonci.

Ve skupině vládla uvolněná morálka. Na hodnosti a vojenské předpisy se moc nehledělo, ostatně skupina byla složená z mnohých kontroverzních individualit, které měly daleko k vojenské disciplíně. Podle některých historek se u jednotky hodně pilo a došlo i na pěstní souboje, když se dva piloti nepohodli. Ovšem ve vzduchu to byli opravdoví profesionálové.

Claire Chennault vytvořil a sepsal taktické základy pro stíhací souboje, které byly později uplatňovány v celém americkém letectvu. Jejím pilotům bylo přiznáno 296 sestřelů japonských letounů a sami ztratili jen 22 padlých v boji a 3 zahynulé při nehodách během cvičných letů. V jejích řadách létala spousta pozdějších leteckých es, jako byl například Pappy Boyington. Na snímku je 3. skvadrona Pekelných andělů nad Čínou, vyfotografovaná Robertem T. Smithem.

Další články

Zavří­t reklamu