August Landmesser je dodnes důkazem, že se nemusí jít vždy s davem.

August Landmesser je dodnes důkazem, že se nemusí jít vždy s davem. | zdroj: vintage-everyday.com


Jak dopadl muž, který jako jediný Němec v davu nehajloval?

TÉMATA: nacismus | německo | koncentrační tábory | židé

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 07. 2020 | 20:58

Na sociálních sítích dodnes koluje černobílá fotka, na níž je zachycen dav hajlujících lidí, zjevně účastníků nějakého politického shromáždění. Na fotce je vidět jeden jediný člověk, který nemá zdviženou pravici a zjevně se mu na shromáždění nacistů nelíbí. Tím člověkem byl August Landmesser.

Snímek zachycuje shromáždění, které se konalo 13. června roku 1936 v hamburských loděnicích Blohm Voss. Byla to oslava spojená se spuštěním lodi Horst Wessel na vodu. Wessel byl mimochodem nacistický aktivista zabitý komunisty v roce 1930. Nacisté z něj učinili mučedníka a ikonu a pojmenovali po něm i toto plavidlo.

Landmesser vstoupil do nacistické strany v roce 1931. Doufal, že mu to pomůže ve snaze získat práci. O čtyři roky později byl ale ze strany vyloučen, protože se zamiloval do Židovky Irmy Ecklerové a chtěl si ji vzít. To pochopitelně bylo to poslední, co si mohl řádný člen nacistické strany dovolit.

Chtěli se vzít, ale měsíc před sňatkem začal platit zákon, který svazky Němců a Židů zakazoval. Toho roku se jim také narodila dcera Irma. Pár se pokusil utéct do Dánska, ale byli zadrženi a uvězněni. Ecklerová byla nejprve shledána vinnou, ale pak byla osvobozena pro nedostatek důkazů. Sama u soudu vždy tvrdila, že si nebyla vědoma, že je čistokrevná Židovka. Soud ale oba upozornil, že stačí ještě jeden prohřešek, a oba půjdou na mnoho let do vězení. Landmesser vztah neukončil, naopak se jím nijak netajil, takže se stalo to, co se stát muselo. Oba byli zatčeni a uvězněni. Landmesser byl poslán do koncentračního tábora v Börgermooru. Ecklerová skončila ve vězení v Fuhlsbüttelu, kde se jí narodila druhá dcera Irene. Ecklerová prošla několika dalšími koncentračními tábory, odkud už se nevrátila. Má se za to, že zemřela v Bernburgu v roce 1942.

Landmesser byl propuštěn z koncentráku v roce 1941 a pracoval jako pomocný dělník v docích. V roce 1944 jej odvedli jako nespolehlivého do trestného oddílu v rámci 999. pevnostní divize. 17. října roku 1944 zemřel v bojích v Chorvatsku. V roce 1951 město Hamburg retroaktivovalo manželství Landmessera a Ecklerové, které tak bylo posmrtně uděleno jméno Landmesserová. Dcera Ingrid přijala toto příjmení, zatímco druhá dcera Irene si ponechala příjmení Ecklerová.

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 07. 2020 | 20:58

Zavří­t reklamu