válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotka: Japonští vojáci námořních speciálních sil v plynových maskách

Ikonická fotka: Japonští vojáci námořních speciálních sil v plynových maskách
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Japonské námořní jednotky se v roce 1937 vylodily severně od města Šanghaj. Právě při vylodění byl pořízen tento snímek, který je dobře známý a objevil se v mnoha odborných historických a military publikacích.

Tomáš Chalupa 16. dubna 2018

O snímku se toho jinak mnoho neví. Podle některých zdrojů jde o čistou propagandu a není pořízen ze skutečné akce. Každopádně je na něm vidět skupina námořních pěšáků, což byla elitní složka japonské armády, která má na sobě kromě plynových masek také speciální gumové rukavice. Pokud byl snímek pořízen přímo z akce, pak by to svědčilo o tom, že Japonci použili při útoku na město bojový plyn. Na jeho použití si po bitvě stěžovali u Spojených národů také Číňané. Ti ve své stížnosti napsali, že 45 jejich vojáků padlo za oběť bojovému plynu použitému japonskou armádou.

To se ovšem v historických záznamech neobjevuje, přestože bitva o město byla jinak mimořádně krvavá a tvrdá. Čínské jednotky se zde totiž překvapivě dobře bránily, Japonci je museli přemoci za vydatné podpory těžkého dělostřelectva ze svých válečných lodí. Japonci museli nakonec nasadit na 200 tisíc vojáků, než se jim podařilo zlomit odpor houževnatých čínských obránců, kteří nakonec z města ustoupili.

Použití bojového plynu v této konkrétní bitvě je sporné, nicméně je doloženo, že Japonci použili bojové plyny později na jiných frontách. S plyny a biologickými zbraněmi také experimentovali na zajatých vězních, což je jeden z největších japonských válečných zločinů.

Snímek dokládá, že speciální jednotka japonského námořnictva byla dobře vybavená i pro případy použití bojového plynu. Jejich zbraně ale nebyly ani ve své době příliš moderní. Na snímku je japonský lehký kulomet Typ 11, který se začal vyrábět v roce 1922 a byl poměrně málo výkonný a zastaralý.

Pušky jsou Arisaky vzor 38, které byly rovněž velmi zastaralé. Japonci se o výzbroj svých pěšáků příliš nestarali, a vývoj těchto zbraní zaostával za západními zeměmi. Japonci se totiž domnívali, že síla bojovníka nespočívá v jeho zbrani, ale v jeho bojovém duchu. Jak jim ukázala realita bojů v Tichomoří, byla to poněkud mylná představa.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu