Piloti kamikaze na fotce den před odletem na sebevražednou misi

Piloti kamikaze na fotce den před odletem na sebevražednou misi | zdroj: warhistoryonline.com


Ikonická fotka: Japonští kamikaze pózují se štěnětem den před svou poslední misí

TÉMATA: kamikaze | fotografie | druhá světová válka | japonsko

user-avatar

Tomáš Chalupa

3. 08. 2016 | 11:30

Sedmnáctiletý poručík Yukio Araki se svými stejně starými spolubojovníky pózuje na fotce s malým štěňátkem. Araki je kamikaze a všichni následující den odletí na svůj poslední let, při kterém všichni zahynou.

Skupinu z 72. letky Shinbu nafotil fotograf z listu Asahi Šinbun na základně Bansej. Druhý den, 27. května 1945, piloti odletěli k ostrovu Okinawa, kde se měli pokusit svým sebevražedným náletem potopit co nejvíce lodí spojenců. 

Yukio Araki je nejmladší pilot kamikaze v dějinách druhé světové války. Letěl na dvoumotorovém cvičném letadle Ki-54 naplněném výbušninami. Výsledek jeho letu není přesně znám, některé zdroje uvádějí, že byl jedním ze dvou kamikaze, kteří zasáhli americký torpédoborec USS Braine. Na jeho palubě zahynulo 66 námořníků. Loď se však těžce poškozená udržela na hladině a dovlekla do přístavu. 

Araki ve svém dopise na rozloučenou napsal rodičům: "Ničeho nelituji. Následuji svou cestu." Piloti před svou poslední misí společně vypili šálek saké a provedli společné modlitby. Armádní piloti si do letadla vzali své meče, námořní piloti je neměli. Měli kolem pasu seninbari, neboli pás tisíců stehů, které jim šily jejich matky. Všichni měli s sebou pistoli Nambu pro případ, že by byli zajati. To byl ovšem vysoce nepravděpodobný výsledek letu. Na jeho konci na všechny čekala smrt.

Podle některých historických pramenů zdaleka ne všichni kamikaze byli dobrovolníci nebo fanatici. Mnohé k sebevražednému činu donutil tlak okolí a poslušnost plnit příkazy. Na smrt tak šli i ti, kteří si možná v hloubi srdce přáli raději dále žít.  

user-avatar

Tomáš Chalupa

3. 08. 2016 | 11:30

Zavří­t reklamu