válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotka: Japonec popravuje mečem Leonarda Siffleeta

Ikonická fotka: Japonec popravuje mečem Leonarda Siffleeta
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Leonard Siffleet byl členem australských speciálních sil. Velení ho vyslalo v září roku 1943 do Japonci okupované Nové Guiney, aby společně s dalšími dvěma vojáky prozkoumal japonská postavení. Jenže něco se zvrtlo.

Tomáš Chalupa 3. června 2016

Siffleet nepočítal s jednou věcí. Některé místní domorodé kmeny byly Japoncům nakloněny. Právě jedni takoví domorodci trojici přepadli, zajali a předali Japoncům. Následovaly týdny výslechů a brutálního mučení, které Japonci uplatňovali ve velké míře vůči všem válečným zajatcům. 24. října byli zajtí muži odvedeni na pláž Aitape, kde proběhla spektakulární poprava. Siffleet měl zavázané ruce, přes oči pásku. Mečem ho popravil Jasuno Čikao na příkaz viceadmirála Mičiakiho Kamady. Ještě předtím, než popravu provedl, zapózoval pro vojenského fotografa. Teprve pak Siffleeta sťal.

Po válce byl Čikao zajat a odsouzen za válečné zločiny k trestu smrti oběšením. Ten mu byl změněn na deset let vězení. Samotná fotka byla objevena v kapse jednoho mrtvého japonského důstojníka v Hollandii v roce 1944. Byla uveřejněna následně v časopise Life. Je to podle všeho jediný existující záběr Japonci vykonané popravy západního vojenského zajatce. Popravy tohoto druhu se přitom děly běžně, Japonci s oblibou své vězně zabíjeli. Poprava mečem byla brána jako pocta, protože takto byli popravováni japonští samurajové. Častější tak bylo zastřelení nebo tzv. bodákování, tedy usmrcení zajatce opakovaným bodáním bajonetem do jeho těla.

Další články

Zavří­t reklamu