válkaČeskoslovenskoobjevy

Lidské torpédo v akci. Izrael v Šestidenní válce vyslal do boje podmořské čluny

Lidské torpédo v akci. Izrael v Šestidenní válce vyslal do boje podmořské čluny
Zdroj: vintage-everyday.com

Ráno 5. června 1967 zahájil Izrael preemptivní útok proti Egyptu a tím začala třetí arabsko-izraelská válka, známá také jako válka šestidenní, dle doby jejího trvání. Na sérii misí vyslal zvláštní jednotku izraelského námořnictva Šajetet 13, která měla egyptské loďstvo napadnout na řiditelných podmořských člunech. Celá akce však skončila fiaskem.

Tomáš Chalupa 3. května 2020

Koncept lidského torpéda, případně miničlunu, na kterém sedí jeden či více potápěčů a plují s ním až k cíli, byl známý už z druhé světové války. Používali jej Britové, Italové, Němci i Japonci. V roce 1967 jej nasadili také Izraelci v rámci svých speciálních jednotek. Typické „lidské torpédo“ mělo ovládací prvky vepředu, kde seděl pilot, vzadu seděl druhý člen posádky. K výbavě patřil zejména kompas, rychloměr či hloubkoměr. Torpéda ze druhé světové války měla skutečně tvar torpéd, pouze byla osazena ovládacími prvky nebo nezbytnými technickými zařízeními. Izraelský člun z roku 1967 nebyl torpédo, ale jen nosič min. I proto je jeho konstrukce odlišná.

Čluny s názvy INS Noga a INS Yafi byly neúspěšně použity během Šestidenní války. Izrael vyslal ponorku Tanin (Krokodýl), aby provedla sabotážní akci v přístavu Alexandrie, kde kotvilo egyptské námořnictvo. Na palubě ponorky byli členové speciálních komand Šajetet 13, kteří měli napadnout přístav právě za pomoci torpéda a také na malých člunech. Po pětidenním čekání byl nařízen útok, který byl ale podle všeho spíše sebevražednou misí.

„Měli jsme devět hodin na to, abychom se dostali z ponorky, nepozorovaně připluli do přístavu a vrátili se zpět,“ říká jeden z příslušníku Šajetetu 13 Eitan Lipschitz. Problémem bylo, že tolik času prostě neměli. S návratem se ve skutečnosti nepočítalo. „Námořníkům jsem to raději neřekl, abych nepodlomil jejich morálku,“ dodává Lipschitz. Věděl, že padne do zajetí a bude krutě mučen. A přesně to se stalo. Celá operace skončila katastrofou a zajetím všech Izraelců. Izraelci navíc v rámci této operace omylem napadli letadly a torpédy americkou loď USS Liberty, z čehož nastal mezinárodní skandál. „Kdybychom zničili nějakou egyptskou loď, byli bychom hrdinové. Bohužel tolik štěstí jsme neměli,“ uzavírá Lipschitz.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu