válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotka: Henry Ford získává vysoké nacistické vyznamenání Německý orel

Ikonická fotka: Henry Ford získává vysoké nacistické vyznamenání Německý orel
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Na snímku je pětasedmdesátiletý průmyslník Henry Ford, který u příležitosti svých 75. narozenin dostává od zástupců Německa řád Německého orla. Vysoké nacistické vyznamenání získal jako první Američan v historii.

Tomáš Chalupa 4. listopadu 2016

Snímek je z Daerbornu v Michiganu a byl pořízen v roce 1938. Válka tedy ještě nezačala. Řád Německého orla vymyslel osobně Adolf Hitler. Bylo to nejvyšší vyznamenání, které mohl získat cizinec. Udělení tohoto řádu Fordovi bylo vyjádřením hlubokého obdivu, který k americkému průmyslníkovi Hitler choval. Vyznamenání udělují na snímku konzul v Clevelandu Karl Kapp a zástupce německého konzulátu v Detroitu Fritz Heller.

Vztah mezi Hitlerem a Fordem byl velmi hluboký a plný obdivu z obou stran. Ford je například velmi příznivě zmiňován v Mein Kampfu, Heinrich Himmler o něm napsal, že je jeden z „nejcennějších, nejdůležitějších a nejvtipnějších bojovníků“. V Německu se dočkaly velkého ohlasu Fordovy antisemitské články, které psal pro The Daerborn Independent, noviny, které sám založil. Hitler měl jeho velký portrét nad svým pracovním stolem a mluvil o něm jako o své velké inspiraci. Němečtí inženýři se snažili aplikovat Fordovy výrobní postupy do svých továren. Úspěšný v tom byl zejména Volkswagen, velkým zastáncem Fordových metod byl také šéf Junkersu Heinrich Koppenberg.

Přes všechen svůj antisemitismus měl Ford také velký odpor k válce a nelíbil se mu nacistický militarismus. Při přebírání medaile prohlásil, že to neznamená jeho sympatie k nacismu. „Všechno, co povzbuzuje nenávist, mě odpuzuje,“ řekl Ford. Pro cenu si odmítl přijet do Německa a převzal ji v Daerbornu.

Pro americké historiky dodnes není lehké shodnout se na tom, jak hluboký vztah měl Ford k nacismu. Interpretace se různí od pouhého tendenčního antisemitismu, který byl v té době poměrně běžný, až k fascinaci některými aspekty nacismu.

Další články

Zavří­t reklamu