válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotka: Gesto Wladyslawa Kozakiewicze na olympiádě v Moskvě

Wladyslaw Kozakiewicz byl slavný polský skokan o tyči, který se v roce 1980 zúčastnil XXII. letních olympijských her v Moskvě. Doba byla tehdy napjatá, Rusové byli v Polsku, ostatně jako v celém východním bloku, mimořádně neoblíbení.

Tomáš Chalupa 14. srpna 2016

Olympiádu v Moskvě bojkotovalo 63 zemí na protest proti sovětské invazi do Afghanistánu, která začala o rok dříve. Olympiáda tak měla být přehlídkou socialistických sportovců a zlaté medaile byly připraveny zejména pro sovětské sportovce. Ovšem polský skokan o tyči Wladyslaw Kozakiewicz dokázal zvítězit famózním skokem o výšce 5,78 metrů, což byl nový světový rekord. Nenechal se rozhodit ani vytrvalým bučením a pískotem ruských fanoušků. Naopak po doskoku udělal směrem k publiku slavné gesto, kdy pokrčil pravou ruku do tvaru L a dal přes ni levou ruku. Ve světě známé gesto, které symbolizuje totéž jako vztyčený prostřeníček.

https://www.youtube.com/watch?v=Avg2Jhy39eE

Byl z toho samozřejmě skandál, protože televizní přenos šel do mnoha států světa. Sovětský velvyslanec požadoval v Polsku, aby Kozakiewiczovi vláda medaili odebrala, protože urazil sovětský lid. Vláda odpověděla, že to nebylo urážlivé gesto, ale pouze křeč, která ho náhle postihla do ruky. Kozakiewicz tak o medaili sice nepřišel, ale přišel o přízeň sportovních pohlavárů, kteří už ho na žádnou sportovní akci nepustili. A tak se Wladyslaw Kozakiewicz vydal sám na vlastní náklady na závody do Západního Německa a už tam zůstal. Dostal německé občanství a novou vlast úspěšně reprezentoval v letech 1986 až 1988. V roce 1987 vytvořil národní rekord NSR výkonem 5,70 m.

Jeho gesto se zapsalo do dějin stejně jako jeho skok.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu