válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotka: Fronta na chleba v New Yorku

Ikonická fotka: Fronta na chleba v New Yorku
Zdroj: thevintagenews.com

Fronty na základní zboží byly výsadou spíše komunistického bloku, ale existovalo období, kdy byly běžným jevem také v Americe. Ta byla ve 30. letech stižená těžkou ekonomickou krizí, miliony lidí přišly o práci a další živořili. Ti pak stáli ve frontě na chleba a kávu, kterou rozdávaly zdarma některé organizace.

Tomáš Chalupa 3. dubna 2020

Právě jednu takovou frontu zachycuje fotografie z newyorské Greenwich Village, kde se nacházel podnik Fleischmann Model Viennese Bakery. Pekařství bylo jedním z podniků, které vláda vybrala k distribuování pečiva zdarma nezaměstnaným. V síti těchto podniků se daly získat základní potraviny, což byly zpravidla neprodané zásoby z předchozího dne. Tento způsob charitativní pomoci organizoval přímo stát, aby nasytil miliony nezaměstnaných lidí. Pečivo bylo v té době velmi levné, protože ceny všech základních surovin prudce padaly, a pečivo tak bylo relativně dobře dostupné. I tak mnoho lidí muselo spoléhat na to, že se k němu dostane zdarma.

Velká deprese zasáhla Spojené státy poté, co zkrachovala tamní burza během takzvaného Černého pátku 29. října 1929. Amerika byla těžce zasažena zřejmě nejhorší krizí ve své historii. Nyní, o 90 let později, se zdá, že má nakročeno –stejně jako celý svět – do podobného maléru.

Další články

Zavří­t reklamu