válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotka: Francouzští vojáci v Porúří

Ikonická fotka: Francouzští vojáci v Porúří
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

V lednu roku 1923 francouzská a belgická vojska vstoupila do Porúří. Byla to odpověď na nechuť a neschopnost Výmarské republiky dále platit obří válečné reparace z první světové války.

Tomáš Chalupa 21. ledna 2017

Toto území bylo plné továren a dolů, bylo to jedno z největších industriálních center tehdejšího Německa. Francouzi si zde chtěli vynutit zaplacení reparací, ovšem němečtí zaměstnanci dolů a továren s okupanty většinou odmítali spolupracovat. Německá vláda je v tom podporovala. Francouzi situaci vyřešili tak, že do obsazených továren poslali vlastní dělníky a předáky Němců zavřeli do vězení.

Teprve tehdy se přes pasivní odpor Němců podařilo Francouzům a Belgičanům získávat další prostředky jako válečné reparace, ovšem svět jejich počínání nebyl příliš nakloněn. Zejména Velká Británie a USA tlačily na ukončení okupace. Finanční tlak z Wall Streetu a bojkot francouzských produktů nakonec přiměl Francouze přijmout snížení válečných reparací ze strany Německa v tzv. Dawesově plánu. V roce 1924 tak Německo zaplatilo pouhou miliardu marek, což ovšem vzhledem k hyperinflaci, která v zemi panovala, nebyly nijak závratné prostředky.

Rúrská okupace trvala do roku 1925, a přestože byla ekonomicky úspěšná, vedla Francii do izolace na mezinárodní scéně. Francie ztratila tvář a čelila spojenému Německo-britsko-americkému tlaku na ukončení okupace. Když Francouzi varovali, že Německo se připravuje na další válku v budoucnosti, Britové jim řekli, že se nejspíše zbláznili. Země je zdevastovaná a na kolenou. Žádná další válka s Německem nebude. O deset let později se nestačili divit. Když Němci začali ve třicátých letech zbrojit a posílat armádu do Porúří, Francouzi už proti nim nic nepodnikli, přestože byli tehdy ještě vojensky mnohem silnější. Z okupace Porúří si vzali ponaučení. Cesta k válce byla otevřená.

Další články

Zavří­t reklamu