Erwin Rommel na snímku z roku 1941 pomáhá vyprošťovat z bláta svůj štábní vůz

Erwin Rommel na snímku z roku 1941 pomáhá vyprošťovat z bláta svůj štábní vůz | zdroj: rarehistoricalphotos.com


Ikonická fotka: Erwin Rommel pomáhá vyprostit svůj vůz z bahna

TÉMATA: rommel | německo | druhá světová válka

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 10. 2016 | 14:30

Erwin Rommel na snímku z roku 1941, pořízeném v severní Africe, pomáhá s tlačením svého štábního vozu, který uvízl v bahně. Ukazuje to dobře na jeho charakter, který se lišil od povahy mnoha německých velitelů.

Rommelovi záleželo hodně na jeho mužích a neváhal přiložit ruku k dílu, když bylo potřeba. To je ostatně i hlavní vyznění této fotografie. Za jeho působení v severní Africe, kde si vydobyl největší respekt, získal pověst nespoutaného válečníka, který se nenechává svazovat rozkazy a běžnými postupy a dělá věci po svém. Právě díky tomu jeho Afrikakorps slavil tak velké úspěchy. Rommel také odmítal splnit Hitlerovy rozkazy ohledně zabíjení Židů. Chtěl nepřítele porazit, ale nechtěl z toho dělat zbytečnou řezničinu. Kdo se chtěl vzdát, tomu se nesmělo ublížit.

Měl respekt nejen u vlastních vojáků, ale i u nepřítele. Winston Churchill o něm řekl. "Máme zde velmi odvážného a schopného protivníka, a pokud mohu říct, i skvělého generála." Takového hodnocení se z úst britského ministerského předsedy mnoha Němcům nedostalo. Rommela obdivoval i americký generál George Patton a také jeho největší oponent, britský generál Bernard Montgomery.

Dodnes je po Rommelovi pojmenováno několik ulic v Německu. Ve svém rodném městě má sochu, pod kterou je napsáno, že byl rytířský, statečný a stal se obětí tyranie. Tím se má na mysli, že ho Hitler přinutil v roce 1944 spáchat sebevraždu, protože jej podezříval ze zapojení do Stauffenbergova spiknutí. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 10. 2016 | 14:30

Zavří­t reklamu