Do výzbroje byly tanky Tiger II zařazeny na jaře 1944 a poprvé bojově použity na východní frontě v květnu 1944. Nejznámější je jeho nasazení v ardenské ofenzivě v prosinci 1944. Zde se ale negativně projevila jeho hmotnost a jízdní vlastnosti. Po vyčerpání pohonných látek musely posádky často nechat Tiger II stát na místě a nechat ho napospas nepříteli.

Do výzbroje byly tanky Tiger II zařazeny na jaře 1944 a poprvé bojově použity na východní frontě v květnu 1944. Nejznámější je jeho nasazení v ardenské ofenzivě v prosinci 1944. Zde se ale negativně projevila jeho hmotnost a jízdní vlastnosti. Po vyčerpání pohonných látek musely posádky často nechat Tiger II stát na místě a nechat ho napospas nepříteli. | zdroj: rarehistoricalphotos.com


Dva američtí vojáci zkoumají zničený německý tank

TÉMATA: tanky | fotografie | tiger | druhá světová válka

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 01. 2017 | 12:00

Na památném snímku z prosince roku 1944 kontrolují tři američtí vojáci zničený německý tank Tiger u obce Corenne v Belgii. Více než tank je však zajímají mladé Belgičanky, které zrovna procházejí okolo. A není se jim co divit.

Zničený tank je Tiger II číslo 312 ze 3. roty 501. tankového pluku SS. Vojáci na snímku jsou američtí výsadkáři z 82. výsadkové divize. Tank nejspíš doslova dojel na to, že mu došlo palivo. To byl pro Němce na západní frontě velký problém, nedostatek paliva sužoval všechny jednotky, a byť měly tankové jednotky přednost, Tiger skončil jako snadná kořist s prázdnou nádrží.

Problémem pro Tiger byly také mosty. Jen málokterý most v Evropě unesl sedmdesátitunové ocelové monstrum. Pro představu nejtěžší americký tank vážil 46 tun. Na druhou stranu byl Tiger děsivý válečný stroj, s téměř neproniknutelným pancířem a mimořádně výkonným kanonem. Tiger II byl vynijkající stroj, ale bylo ho, bohužel pro Němce, vyrobeno příliš málo kusů (konkrétně 492) a příliš pozdě na to, aby mohl zvrátit průběh války. Jen při náletu na továrnu Henschel, kde se tanky vyráběly, bylo zničeno přes 600 téměř hotových strojů. I tak představoval postrach všech spojeneckých tankistů. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 01. 2017 | 12:00

Zavří­t reklamu