válkaČeskoslovenskoobjevy

Dva američtí vojáci zkoumají zničený německý tank

Dva američtí vojáci zkoumají zničený německý tank
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Na památném snímku z prosince roku 1944 kontrolují tři američtí vojáci zničený německý tank Tiger u obce Corenne v Belgii. Více než tank je však zajímají mladé Belgičanky, které zrovna procházejí okolo. A není se jim co divit.

Tomáš Chalupa 4. ledna 2017

Zničený tank je Tiger II číslo 312 ze 3. roty 501. tankového pluku SS. Vojáci na snímku jsou američtí výsadkáři z 82. výsadkové divize. Tank nejspíš doslova dojel na to, že mu došlo palivo. To byl pro Němce na západní frontě velký problém, nedostatek paliva sužoval všechny jednotky, a byť měly tankové jednotky přednost, Tiger skončil jako snadná kořist s prázdnou nádrží.

Problémem pro Tiger byly také mosty. Jen málokterý most v Evropě unesl sedmdesátitunové ocelové monstrum. Pro představu nejtěžší americký tank vážil 46 tun. Na druhou stranu byl Tiger děsivý válečný stroj, s téměř neproniknutelným pancířem a mimořádně výkonným kanonem. Tiger II byl vynijkající stroj, ale bylo ho, bohužel pro Němce, vyrobeno příliš málo kusů (konkrétně 492) a příliš pozdě na to, aby mohl zvrátit průběh války. Jen při náletu na továrnu Henschel, kde se tanky vyráběly, bylo zničeno přes 600 téměř hotových strojů. I tak představoval postrach všech spojeneckých tankistů.

Další články

Zavří­t reklamu