válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotka: Brazilskou ženu nesou její bývalí otroci

Ikonická fotka: Brazilskou ženu nesou její bývalí otroci
Zdroj: rarehistoricalphotos.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Muži na snímku jsou bývalí otroci. Prozrazuje to jeden důležitý detail. Nemají boty. Boty totiž byly v roce 1860, kdy byl snímek pořízen, výsadou svobodných lidí.

Tomáš Chalupa 3. září 2019

Oblečení, které mají oba muži na sobě, jim bylo zapůjčeno jen pro účely focení, jinak chodili v mnohem prostším oděvu. Ale žena na snímku dodržela starý zvyk, že otroci mají chodit bosí. A to i ti propuštění. Některé země dokonce na to měly zákon, který zakazoval otrokům nosit boty.

Propouštění otroků bylo v těch dobách jen na libovůli jejich majitele. Ten se k tomu uchyloval zpravidla ze sentimentu. Propouštěli se na svobodu buďto dlouholetí zasloužilí otroci nebo ti, kteří měli ke svému majiteli nějaký bližší vztah, sloužili jako jeho osobní sluhové či majordomové. Propouštěly se také ženy a jejich děti, pokud otěhotněly s majitelem. K tomu docházelo jen tehdy, pokud to byl výsledek dlouhodobého vztahu.

Nebylo lehké rozlišovat propuštěného otroka od skutečných otroků. První svobodní černoši se protloukali, jak mohli. Čistili ulice, dělali poslíčky, pokud byli zruční, věnovali se řemeslům. Odlišovalo je jen to, že neměli řetěz kolem krku. Byli bosí a nuzně oblečení, navíc nenosili boty, takže k záměnám mohlo dojít velmi lehce. Situaci v tomto zjednodušilo až nařízení, že mohou nosit boty, protože boty jsou „symbol svobody“.

Nebylo výjimkou, že svobodní černoši pracovali bok bo boku s otroky. Pokud někdo pracoval celý život na plantáži a nic jiného neuměl, zůstal pracovat na plantáži i nadále, jenže už jako svobodný člověk a za peníze. Mnohdy také dál žili na farmě či usedlosti jak předtím. Vyvázat se z mentálních okovů bylo pro Afroameričany možná vůbec to nejtěžší. Svoboda pro ně neznamenala automaticky možnost cestovat, mít respekt u ostatních obyvatel nebo nějakou zaručenou pohodlnou existenci. Mnoho otroků si s touto situací nedokázalo poradit, propadli alkoholu nebo se dopouštěli kriminální činnosti a končili ve vězení. Zkrátka i život na svobodě měl svá úskalí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu