válkaČeskoslovenskoobjevy

IKEA v Číně si neví rady, co se seniory. Jenom tam hodiny vysedávají a nic nenakupují

IKEA v Číně si neví rady, co se seniory. Jenom tam hodiny vysedávají a nic nenakupují
Zdroj: odditycentral.com

IKEA je v Číně velmi populární. Někteří Číňané tento obří obchod s nábytkem tak milují, že tam tráví celé dny, aniž by si koupili jedinou věc. Najdou se i tací, kteří využívají vystavených postelí a křesel k několikahodinovému odpočinku či spánku, jiní se tam jen tak procházejí, aby se nadýchali klimatizovaného vzduchu. V poslední době však švédský obchodní řetězec čelí ještě dalšímu problému: nemalé množství důchodců tráví hodiny v jejich oblíbené restauraci, a neutratí tam ani halíř!

Yvonne Pokorná 13. prosince 2016

Čínská média nedávno informovala, že desítky a někdy až stovky mužů a žen důchodového věku si každý týden dává dostaveníčko v IKEA restauraci v Šanghaji. Zdržují se v ní několik hodin, aniž by si zakoupili jídlo nebo pití. To si většinou přináší s sebou z domova. Jak stojí uvedeno na nástěnce tamního obchodu, tyto skupiny svým “necivilizovaným chováním poznamenaly provoz celé restaurace”. Důchodci jsou prý velmi hluční, plivou na zem, nahlas se baví, hádají se mezi sebou a někdy dojde i na rvačky.

Čínští důchodci si dávají schůzky a rande v IKEA.

Čínští důchodci si dávají schůzky a rande v IKEA.

Ve snaze odradit tyto skupiny od návštěv restauračního zařízení, zavedla IKEA nová pravidla, podle kterých si zákazník musí nejprve něco koupit, než se posadí ke stolu. Kontroluje to pověřený personál. Ovšem jak už to mezi lidmi chodí, našli si způsob, jak tato pravidla obejít. Koupí si tu nejlevnější věc z nabídky – například jeden croissant a ten nechají celou dobu ležet na stole, aby mohli dál nerušeně pokračovat v konverzaci a konzumaci jídla, které si přinesli z domu. Popíjejí k tomu “bezednou kávu”, která je v IKEA volně dostupná.

Do IKEA jedině se svačinou.

Do IKEA jedině se svačinou.

Umravnit čínské důchodce se nedaří, jak se o tom přesvědčil pracovník ostrahy jménem Li Ja. Když se pokusil jednomu z nich říci, aby se ztišil, dotyčný mu vchrstl horkou kávu přímo do obličeje. “Oni se vždycky brání, že mají právo dělat si, co chtějí,” vysvětluje Li Ja a dodává, že staří lidé obzvlášť nemají v lásce, když je poučuje někdo, kdo je o desítky let mladší než oni.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu