válkaČeskoslovenskoobjevy

Identita lodi Bodekull ze 17. století byla konečně odhalena

Identita lodi Bodekull ze 17. století byla konečně odhalena
Zdroj: ancientpages.com

V roce 2003 byl severně od Dalarö poblíž Stockholmského souostroví objeven vrak lodi. Identita lodi byla až do dnešních dnů neznámá.

Tomáš Chalupa 10. července 2017

Nyní vědci konečně odhalili její identitu. Jde o malou švédskou loď Bodekull, která se v moři potopila v roce 1678 v průběhu války s Dánskem.

V roce 1659 král Karl Gustav nařídil postavit a vypravit flotilu malých lodí naplněných vojskem ke břehům Dánska. Jenže král brzy zemřel a celá kampaň byla zrušena. Již dokončené lodě byly přestavěny pro různé účely, mezi nimi byl i Bodekull. Ta byla postavena pod dohledem anglického loďaře Thomase Daye mezi lety 1659 – 1661. I na vraku je stále vidět, že některé prvky válečné lodě zůstaly zachovány. Loď má například na boku střílny a na přídi je vyřezávaná lví hlava.

Ve vraku lodi se našly také muškety, několik prázdných lahví, děla, nástroje a keramika. Loď je i pod hladinou zcela kompletní, jen posádka někam zmizela.

Bodekull skončil na dně moře, protože její kapitán Olof Styff neuposlechl rozkaz. Měl odvézt zásobu obilí na pobřeží. Jenže Styff místo toho vyrazil ke Stockholmským ostrovům. Při zpáteční cestě narazil s lodí na útes a plavidlo se potopilo. Bylo zachráněno 20 sudů vodou nasáklé mouky, které byly poslány do Stockholmu, jak stojí v dobových archivech. O této události se ví zejména díky vzrušené korespondenční debatě. Admiralita se v ní mimo jiné ptá, jak se má upéct chleba z mokré mouky.

Další články

Zavří­t reklamu