válkaČeskoslovenskoobjevy

IBM pomáhalo nacistům s holokaustem, vina je ale sporná

IBM pomáhalo nacistům s holokaustem, vina je ale sporná
Zdroj: allthatsinteresting.com

V roce 1880 se konalo v USA sčítání lidu. Používat se k tomuto účelu měl technologický zázrak vynalezený německým imigrantem Hermanem Hollerithem. Stolní počítač na děrné štítky měl umožnit sečíst obyvatele Spojených států.

Tomáš Chalupa 17. května 2019

Hollerithovi bylo pouhých 28 let, když svůj sčítací stroj vynalezl. Jeho elektromechanická čtečka vycházela z jeho vlastního pozorování průvodčích na amerických drahách. Ti se snažili předejít opakovanému používání jízdenek tím, že evidovali jejich charakteristiky jako barvu nebo tloušťku a díky tomu dokázali rozeznat podvodníky, kteří se snažili na jeden lístek jet několikrát. Hollerithovi toto pozorování vnuklo myšlenku na elektromechanické čtecí zařízení děrných štítků. A to se mu také podařilo sestrojit.

Hollerithův vynález doslova dobyl Spojené státy. Mladý vynálezce si mohl dovolit založit společnost Tabulating Machine Company, později mnohem větší International Business Machines (IBM). Jeho převratná technologie neunikla ve třicátých letech ani nacistům, kteří byli z této technologie nadšeni. Najali IBM, aby sledovala pokrevní linie německých rodin a vyhledávala v nich židovské předky. Používaly se stroje Dehomag 11, které nacisté později úspěšně využívali při sčítání vězňů z nacistických transportů. Vytetovaná čísla vězňů byla zanášena do systému a putovala děrnými štítky do archivů. Stroje Dehomag byly na každém nádraží a v každém koncentračním táboře. Jen díky nim měli nacisté přehled o celém svém vražedném projektu.

Vzhledem k tomu, že USA byly s Německem ve válce, musela společnost IBM využívat prostředníky, aby zisky dostala zpět do Ameriky. K tomu jí sloužily právě společnosti Dehomag a také Watson Business Machines. Byl to zejména Thomas J. Watson, který byl miláčkem IBM. Dokonce po něm pojmenovali umělý výpočetní systém. Watson byl také předsedou IBM a jeho výkonným ředitelem.

IBM měla v Německu svůj druhý největší trh, nehodlala o něj přijít kvůli nějakým nacistům. Watson byl v Německu před válkou vyznamenán řády a medailemi. Když vypukla válka a Watsonův syn nastoupil do armády, jeho otec medaile vrátil a ve veřejném dopise se od Německa distancoval.

V čem vlastně spočívá vina IBM? Zejména v tom, že držela podíly v Dehomagu, který používali nacisté před válkou. V roce 1940 se rozhodla prodat svůj podíl, ale dělala vše pro to, aby peníze za prodej vyvedla z Německa. Zprostředkovaně tak profitovala z Dehomagu.

Společnost se od nacismu veřejně distancovala a po válce vydala sérii prohlášení, kterými se snaží svou předválečnou činnost obhájit, nicméně existují i kritické pohledy na IBM. Mnoho dokumentů se totiž ztratilo a dnes nelze přesně zmapovat rozsah spolupráce IBM a nacistů.

Role Dehomagu je naprosto nezpochybnitelná, stejně jako spolupráce IBM s nacisty ve třicátých letech. A podle mnohých se už právě tam začaly rodit plány na vyhlazení Židů. Ředitel Dehomagu Willy Heidinger byl navíc nadšený nacista a velký podporovatel Adolfa Hitlera. Watson a Heidinger spřádali plány na to, jak dodávat tajně stroje Dehomag do oblastí, které jsou nebo budou pod nadvládou nacistů.

Na IBM se po roce 2000 také sesypalo množství žalob za spolupráci s nacisty od lidí přeživších holokaust. IBM ale nebyla nikdy odsouzena díky nejrůznějším právním kličkám. Darovala také 3 miliony dolarů do fondu na podporu přeživších z doby holokaustu. Že to jsou pro jednu z největších světových korporací naprosto směšné peníze, je nabíledni. Žádné soudy ale s IBM v tuto chvíli neprobíhají. Vinu se společnosti u soudu nikdy nepodařilo prokázat. Současně ale není pochyb o spolupráci IBM s nacisty, diskutabilní je jen rozsah a časové období, po které tato spolupráce trvala.

Další články

Zavří­t reklamu