válkaČeskoslovenskoobjevy

Ženy se samopalem, nebo na jako řidičky tanku? Podívejte se na statečné bojovnice historie

Ženy se samopalem, nebo na jako řidičky tanku? Podívejte se na statečné bojovnice historie
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Žena do války nepatří, a už vůbec ne na frontu. Jenže ženy přesto bojovaly a bojují ve válkách po celém světě. Tady jsou některé z nich a je jasné, že byste nechtěli být na straně jejich nepřátel.

Tomáš Chalupa 3. října 2014
Simone Segouinová uprostřed bojů

Simone Segouinová uprostřed bojů

Simone Segouinová byla osmnáctiletá členka francouzského odboje proti nacistickým okupantům. Měla krycí jméno Nicole Minet a o její odvaze se vyprávěly legendy. V přestřelce v centru Paříže zabila dva německé vojáky. Podílela se na zajetí dalších pětadvaceti u Chartres. Několikrát také přepadla s partyzánskou skupinou německé vlaky. Stala se symbolem zapojení žen do ozbrojeného odporu proti okupantům. Francouzský list Idependent Eure-et-Loir o ní napsal, že je jednou z nejlepších bojovnic francouzského hnutí odporu, která připravila cestu k osvobození Francie. Za své hrdinství dostala Válečný kříž a v rodném Courville-sur-Eure je po ní pojmenována ulice.

Bojovnice IRA

Bojovnice IRA

Irská republikánská armáda přijímala do svých řad ochotně i ženy dobrovolnice. V boji proti Angličanům tak stály často po boku mužů i ženy. Na snímku je jedna z nich uprostřed bojů v Belfastu. Drží moderní útočnou pušku AR-18, která byla v IRA tak oblíbená, že se o této zbrani dokonce skládaly písně.

Alexandra Samušenková byla nejlepší tankistkou Rudé armády

Alexandra Samušenková byla nejlepší tankistkou Rudé armády

Alexandra Samušenková byla jedinou řidičkou tanku s hodností důstojníka v celé 1. Gardové tankové armádě. Se svou posádkou zničila tři německé moderní tanky Tiger. Účastnila se obří tankové bitvy u Kurska, kde vedla protiútok tankových jednotek proti německým pozicím. Její smrt je obestřena tajemstvím. Podle některých zemřela při útoku na Berlín, jiné zdroje uvádějí, že ji při ofenzivě do Východního Pruska ve tmě přejel sovětský tank. Rudá armáda tak přišla o svou nejlepší tankistku.

Lam Thi Dep

Lam Thi Dep

Lam Thi Dep byla bojovnicí Vietkongu. Do bojů proti Američanům se zapojila ve svých osmnácti letech. Ženy byly Severním Vietnamem využívány přímo v bojových operacích na frontě. Lam Thi Dep má na snímku americkou útočnou pušku M-16. Vzhledem k tomu, že tato fotografie byla použitá pro propagační účely, zřejmě má pušku kvůli tomu, aby ukázala, že ji ukořistila Američanům. Vietnamci ale jinak dávali přednost osvědčeným AK-47. Snímek byl pořízen severovietnamským novinářem v bojích v provincii Soc Trang v roce 1972.

Další články

Zavří­t reklamu