válkaČeskoslovenskoobjevy

I taková je historie: Římští vojáci popíjeli z poháru ozdobeného penisy

I taková je historie: Římští vojáci popíjeli z poháru ozdobeného penisy
Zdroj: Daily Mail

Přišli, zvítězili a pak se napili. Tak by se dalo parafrázovat známé Caesarovo rčení. Jenže jak se ukazuje, římští vojáci při dobývání Británie rozhodně neztráceli puberťácký smysl pro humor. Svědčí o tom 1700 let starý pohár na víno, který je dekorovaný samými penisy.

Irena Gruberová 23. dubna 2016

Pohár s penisy nedávno vystavovali na workshopu nazvaném „Sex in Objects“, pořádaném v Cambridgeském muzeu archeologie a antropologie v Anglii. Pochází ze 3. století a je na něm vyobrazena nahá žena, jak jede na voze taženém penisy a obklopuje ji spousta dalších mužských údů a rovněž obrázky kopulujících dvojic. Podle pracovníků muzea z tohoto poháru popíjeli římští vojáci, když dobývali Británii.

„Popíjeli z toho zředěné víno a zcela jistě se bavili tou dekorací,“ uvedl pro deník The Huffington Post kurátor Imogen Gunn. Podle něj pohár sloužil k pobavení, utužení přátelství v mužstvu a částečně i k erotickému podráždění.

Kalich je však dráždivý nejen svou výzdobou, ale i jistou rouškou tajemství, která jej zahaluje. Neví se totiž přesně, odkud pochází. Má se za to, že byl vykopán někdy v polovině 19. století v Great Chesterfordu v Essexu, kde dřív mívali Římané svůj vojenský tábor. Jenže nález pak byl dlouhá léta držen v tajnosti a nikde se v muzeu nevystavoval, zřejmě aby neuváděl do rozpaků puritánské Angličany a hlavně Angličanky.

Doba se však změnila a dnes objekty se sexuální tematikou tvoří samostatnou expozici, přitahují návštěvníky a slouží jako odrazový můstek k otevřeným rozhovorům o sexu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu