válkaČeskoslovenskoobjevy

I před 1800 lety musely děti dělat domácí úkoly, ukázal archeologický nález

I před 1800 lety musely děti dělat domácí úkoly, ukázal archeologický nález
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Archeologové našli v Egyptě zhruba 1800 let starou dřevěnou tabulku potaženou voskem, na kterou se v těch dobách běžně psalo. Zajímavé na tom je, že na tabulce byl nejspíše domácí úkol nějakého dítka, které jej chystalo do školy.

Tomáš Chalupa 30. ledna 2019

Na tabulce totiž bylo napsáno „Měl bys přijímat rady pouze od moudrých lidí,“ a „Neměl bys věřit všem svým přátelům.“ To byly zřejmě konstantní životní rady, které si dítko na jednu stranu tabulky napsalo. Na druhé straně tabulky bylo běžné písemné cvičení. Byl to shluk různých nahodilých slov. Zřejmě je dítě opisovalo od učitele z tabule, nebo něčeho podobného, co se ve starověkém Egyptě používalo, a pak je znovu opisovalo doma.

Na tabulce není žádné jméno, takže není jasné, zda dítě bylo chlapec nebo dívka. V těch dobách se ale vzdělání dostávalo převážně chlapcům, takže to zřejmě bude i tento případ. Dřevěné tabulky patřily k běžné školní výbavě. Do škol chodily jen děti bohatších rodičů.

Tabulky byly pokryty černým voskem, který byl zformován do obdélníku uprostřed tabulky. Vznikla tak velmi užitečná pomůcka. Rytiny byly na černém vosku velmi dobře viditelné. Podobné tabulky jsou k vidění v některých muzeích, nejde o nijak výjimečný předmět. Ovšem je důkazem, že domácí úkoly se musely dělat i ve starověkém Egyptě.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu