Také v dnešní liberální době panují předsudky o tom, jak a s čím by si děti podle svého pohlaví měly hrát.

Také v dnešní liberální době panují předsudky o tom, jak a s čím by si děti podle svého pohlaví měly hrát. | zdroj: boredpanda.com


I chlapci můžou být princeznami, vzkazuje fotografka kolekcí pohádkových snímků

TÉMATA: děti | gender

user-avatar

Simona Knotková

28. 12. 2019 | 12:00

Proč by si na princezny musely hrát jenom dívky? To byla otázka, která stála u zrodu projektu "Boys can be princesses too!" (I chlapci můžou být princeznami!) fotografky Kitty Wolf. Vytvořenými snímky se žena snaží bořit předsudky.

"Chlapcům se říká, že princezny jsou jenom pro holky a že pokud se jim princezny a jejich šaty líbí, jsou slabí, podřadní nebo to nejsou kluci. Není to dost chlapácké ani normální. To je důvod, proč se mnoho chlapců stydí za své zájmy, jsou zmatení, smutní a osamělí," vypráví Kitty Wolf, fotografka ze Chicaga.

Podle ní jsou předsudky naprosto absurdní, protože žádné šaty nebo převlek samozřejmě nedokážou změnit pohlaví dítěte. "Když se chlapec navleče do princeznovských šatů, nedělá to z něj dívku, stejně jako krunýř z vás neudělá skutečného želvího ninju. Chlapci si mohou na princezny hrát, stejně jako si hrají třeba na superhrdiny, i když se samozřejmě ani jedním z toho skutečně nestanou. Myslím si, že dětská představivost by neměla být limitována pohlavím."

Zatímco dívky jsou dnes už běžně podporovány v "chlapeckých aktivitách" či "chlapeckých povoláních", u chlapců podle ní stále panují předsudky. "V mé předškolní třídě si jeden chlapec hrával na princeznu. Jednou jsem zaslechla, jak mu jeho spolužačky řekly, že si na ni nemůže hrát, protože princezny jsou pro holky. Dnes by už neprošlo, kdybychom řekli dívce, aby si například nehrála na ninju, protože je to jenom pro kluky, tak proč to neplatí také u chlapců?"

Princezny z pohádky Kráska a zvíře

Během focení se děti sešly s ženami, které se do princezen převlékají profesně. Před objektivem panovala skvělá nálada. "Fotky jsem nemusela nijak aranžovat, všichni účastníci si to užívali. Doufám, že to jde na výsledku poznat! Druhou pozitivní věcí byla odezva lidí. Mnoho z nich mi řeklo, že lituje, že něco takového někdo neudělal už za jejich dětství. To jenom ukazuje, jak moc byl tento projekt potřebný a kolika lidem může pomoci."

Ne všichni ale pochopitelně našli ve svých slovnících výrazy chvály… "Fotografie bohužel mnoho lidí i urazily, a to z různých důvodů. Dostala jsem nenávistné zprávy, komentáře, emaily. Nazývali mě příšernými jmény, obviňovali mě z příšerných věcí a vyhrožovali mi, a to jenom proto, že nemohli překousnout chlapce v šatech! To mě jenom utvrdilo v tom, že musím pokračovat. Dokud tady bude nenávist, neskončím s tím. Na stranu druhou musím svým haterům vlastně poděkovat. Díky nim se projekt dostává k dalším lidem."

Výsledné dílo si prohlédněte v galerii.

témata

user-avatar

Simona Knotková

28. 12. 2019 | 12:00

Zavří­t reklamu