válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejste schopní hypnózy? Chyba bude ve vašem mozku

Nejste schopní hypnózy? Chyba bude ve vašem mozku
Zdroj: messagetoeagle.com

Hypnóza je účinným nástrojem v léčbě mnoha psychických poruch. Někteří jedinci ovšem stavu, kdy ztratí kontrolu nad svým tělem a zvýší se jejich ovlivnitelnost, nemohou dosáhnout. Proč tomu tak je, se snažil zjistit tým výzkumníků ze Stanfordovy univerzity.

Simona Knotkova 4. května 2016

Vědci dali dohromady dvanáct dospělých, které bylo lehké zhypnotizovat, a dvanáct dospělých, u kterých to bylo zase skoro nemožné. Oběma skupinám poté udělali magnetickou rezonanci. Během ní se zaměřili na jednotlivé části mozky a zkoumali, zda je mezi nimi nějaký rozdíl. A ten brzy opravdu našli.

U první skupinky zjistili, že centrum pro řízení kontroly u nich funguje v lepší spolupráci s centrem rozhodování. U hůře zhypnotizovatelných jedinců bylo zato nalezeno jen minimální spojení těchto dvou částí. Odbornými slovy řečeno, o zhypnotizování či nezhypnotizování určitého člověka rozhoduje spojení mezi jeho dorzolaterálním prefrontálním kortexem (mozkovou kůrou) a dorzálním předním limbickým kortexem.

„Mozek je složitý, lidé jsou složití, a bylo proto překvapením, že jsme se dobrali k tak jasnému výsledku,“ řekl jeden z členů výzkumu, doktor medicíny David Spiegel.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu