válkaČeskoslovenskoobjevy

Hvězda Star Treku James Doohan sejmul za druhé světové války dva snipery

Hvězda Star Treku James Doohan sejmul za druhé světové války dva snipery
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Svět ho znal jako lodního inženýra Scottyho na hvězdné lodi Enterprise. Byl to ale také válečný hrdina, kterému se říkalo nejšílenější pilot v kanadském letectvu. James Doohan žil život naplno.

Tomáš Chalupa 15. ledna 2019

James Doohan se narodil 3. března roku 1920 ve Vancouveru irským imigrantům jako nejmladší ze čtyř dětí. Jejich otec byl lékárník, ale také alkoholik, který dělal ze života peklo celé rodině. James byl ovšem nadaný, na střední škole exceloval v chemii a fyzice. Po škole ale nastoupil ke kanadským ozbrojeným silám. Jako devatenáctiletý se stal vojákem u 14. dělostřeleckého regimentu pod 3. pěší divizí.

O čtyři roky později se účastnil vylodění v Normandii. Kanadští pěšáci byli tak obtěžkáni výstrojí a výzbrojí, že když skočili z vyloďovacích člunů do vody, málem se utopili. Kolem létaly kulky a vybuchovaly dělostřelecké granáty. Bylo to peklo na zemi. Doohan vedl své muže na pláže. Postupovali stále dál do vnitrozemí, kde zůstali přes noc. Ráno zjistili, že padli Němcům do léčky, kteří je obklíčili. Doohan sám dokázal sestřelit dva německé snipery, situace ale byla zlá. Nakonec se ale jednotku podařilo vyprostit. Doohan byl přesto zcela nezraněn, což byl vzhledem k okolnostem malý zázrak. Ovšem štěstí jej paradoxně opustilo hned vzápětí, protože do něj jeden Kanaďan na hlídce omylem vystřílel celý zásobník a zasáhl jej šesti kulkami. Naštěstí kromě jedné kulky šly všechny do ruky či do nohy. Jedna kulka mu ustřelila prostředníček na ruce a ta, která by byla jinak smrtelná, byla zastavena jeho kovovým cigaretovým pouzdrem.

Ze svých zranění se ale vylízal v polní nemocnici a vrátil se zpět k jednotce. Naučil se také létat, kanadské dělostřelectvo mělo své pozorovací letouny Taylorcraft Auster a právě na těchto malých hornoplošnících Doohan létal. Vysloužil si také přezdívku „nejšílenější pilot u kanadské armády“. Začalo se mu tak říkat poté, co proletěl pod telefonními dráty nataženými mezi dvěma sloupy. Prostě jen chtěl dokázat, že to jde.

Po válce se vrátil do Kanady a začal se objevovat v rozhlasových hrách a pořadech, později i televizních. Hrál také v seriálu Bonanza a Zóna soumraku. V roce 1966 pak přišla role, která mu navždy změnila život. Byl zapomenut nejšílenější pilot i jeho válečné úspěchy. Do vědomí lidí vstoupil jako důstojník na hvězdné lodi Enterprise, lodní inženýr Mongomery „Scotty“ Scott. Roli získal i díky tomu, že uměl napodobovat různé přízvuky. Nalodil se tak na loď, kde sloužil s dalšími slavnými herci rodící se startrekovské série, Williamem Shatnerem a Leonardem Nimoyem.

To, co mělo být spíše pokusným malým seriálem, se stalo opravdovým hitem. Úspěch první série u diváků byl ohromující. Točily se další řady a pokračování včetně celovečerních filmů. Doohan se ale zdráhal pokračovat. Cítil, že jeho život začíná být příliš svázán s rolí Scottyho, a chtěl z tohoto stereotypu vybřednout. Už ale bylo pozdě. Doohan pochopil, že nic jiného než Scotty už prostě být nemůže, a vrhl se nakonec s velkým entuziasmem do natáčení dalších dílů.

Dokonce zašel tak daleko, že se přihlásil na technickou univerzitu v Milwaukee a získal titul inženýra. Podle jeho spolužáků to bylo celé proto, že prostě hrál inženýra a chtěl jím být i doopravdy. Dostalo se mu i nebývalé pocty. Když bylo jeho jméno umístěno do legendární hvězdy na chodníku v Hollywoodu, na ceremonii přišel astronaut Niel Armstrong, aby mu osobně pogratuloval.

Doohan zemřel v roce 2005. Byl třikrát ženatý a zůstalo po něm sedm potomků.

Další články

Zavří­t reklamu