válkaČeskoslovenskoobjevy

Vzdušný ďábel Lillian Boyerová visela za zuby na provaze za letadlem

Lillian Boyerová byla obyčejná servírka z Nebrasky, která ale nesnila o bohatém manželovi nebo krásném domě, ale o tom, že bude sama pilotovat letadlo. Nakonec zjistila, že je něco mnohem zábavnějšího než v letadle sedět – chodit po jeho křídlech.

Tomáš Chalupa 26. dubna 2019

Lillian měla mnoho přezdívek – Královna vzduchu, Dívka bez nervů, Vzdušný ďábel… Než se k nim propracovala, servírovala kávu a koláčky a snila svůj sen o tom, že bude pilotkou. Jednou jí nějací dva gentlemani, kteří se v jejím podniku zastavili na jídlo, nabídli svezení v letadle. S nadšením přijala, ale už při druhém letu udělala naprosto šokující věc. Vylezla z letadla na křídlo. Její osud nabral nový směr.

Při tréninku měla za instruktora válečného veterána Billiho Brocka, který shodou okolností provozoval také leteckou show. Bylo jasné, že Boyerová bude hvězdou jeho létajícího cirkusu.

Předvádělatotiž naprosto nevídané kousky. Visela z letadla za ruce, za jednu ruku, za kolena, prsty, zuby… Stála na křídle, když Brock za kniplem prováděl s letadlem Curtiss Jenny výkrut. Ve 41 státech USA a Kanady předváděla show, ze které lidem vstávaly vlasy hrůzou. Skákala padákem do jezera Erie, přelézala z auta do letadla, z letadla do letadla, stála na hlavě, balancovala na žebříku a prováděla mnoho dalších kousků, které nikdy nikdo předtím nezkusil, rozhodně ne žena.

„Všechny triky byly naše originální, vymýšlel je hlavně Brock,“ řekla sama Boyerová. Nejvíce se lidem líbilo, když visela za zuby. Byl to šílený kousek. „Lidé nevěděli, že jsem s sebou měla tenký kabel s náustkem. Napřed jsem dělala na křídle nějaké triky a pak jsem jakoby spadla. Ozývalo se „ah“ a „oh“, protože lidé mysleli, že jsem spadla z letadla. Já jsem ale měla v puse ten kabel, který se napnul, a já jsem pod letadlem dělala další triky.“ Byl to její nejnebezpečnější kousek, protože v případě, že by se kabel přetrhl, následovaly by pád a smrt. „Nikdy jsem neměla strach. Nevím, jestli mi chyběl zdravý pud sebezáchovy, nebo čím to bylo, ale opravdu jsem nikdy necítila strach. Nikdy jsem neodletěla od země bez modlitby a nikdy jsem nezapomněla poděkovat Bohu, když jsem přistála.“

Boyerová si nemohla vynachválit spolupráci s Brockem, který se o vše staral, kontroloval letadlo a sháněl kšefty. Sama ale přiznala, že z balíku peněz, který vydělali, měla jen menšinu. „Denně jsme vydělali tak 1000 nebo 1200 dolarů. Já jsem dostávala 100 dolarů a Brock platil veškeré moje náklady. Sto dolarů denně jen na útratu není tak špatné,“ popsala ekonomickou stránku věci Boyerová.

Nikdy by nic neměnila, nikdy nechtěla nic udělat jinak, než jak to udělala. Splnil se jí sen a její podivná vášeň pro nebezpečné kousky došla svého naplnění. Zemřela v roce 1989 ve věku 88 let.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu