válkaČeskoslovenskoobjevy

Hvězda hororu Ptáci Tippi Hedren tvrdí, že ji Alfred Hitchcock sexuálně obtěžoval

Hvězda hororu Ptáci Tippi Hedren tvrdí, že ji Alfred Hitchcock sexuálně obtěžoval
Zdroj: dailymail.co.uk

Tippi Hedren začínala jako modelka. Do světla filmových reflektorů ji ve 31 letech protlačil až Alfred Hitchcock. Přílišnou vděčnost k němu Hedren po letech ale necítí a ve svých pamětech naopak píše o patologickém vztahu, který k ní slavný režisér měl mít.

Simona Knotkova 4. května 2017

O třicet jedna let starší filmový tvůrce se nekonvenčně choval prý už před samotným podepsáním smlouvy. Zatímco jindy se pořádají kamerové zkoušky, Hitchcock vzal Hedren na palubu svého kultovního snímku Ptáci bez jakýchkoliv příprav. Prostřednictvím jeho právníka herečka zjistila, že u filmaře má prý pověst ženy snadno dostupné mužům. Hitchcock oproti tomu moc sexuálně aktivní nebyl a dokonce se nechal slyšet, že se svou manželkou Almou nespí. Je tedy nasnadě, že ho přitažlivá blondýnka mohla velmi přitahovat.

Problémy nastaly už krátce po startu natáčení. Hedren začala z Hitchcockovy strany cítit žárlivé a majetnické chování. „Pokaždé když jsem se smála a mluvila jsem s jiným mužským členem štábu, Hitchock se ke mně choval chladně a trochu nevrle,“ vzpomíná ve svých memoárech dnes sedmaosmdesátiletá matka herečky Melanie Griffith a babička hvězdy Padesáti odstínů šedi Dakoty Johnson. Muži na placu se jí začali vyhýbat a hlavní spoluherce měli dostat přímý zákaz na herečku sahat.

Alfred Hitchcock se k ženám prý choval jako džentlmen. Paměti herečky mluví o něčem jiném

Alfred Hitchcock se k ženám prý choval jako džentlmen. Paměti herečky mluví o něčem jiném

Podle dalšího vyprávění v knize se ji filmař jednoho dne dokonce pokusil políbil. Dvojice tehdy absolvovala společnou cestu v limuzíně. Šokovaná Tippi ho však od sebe odstrčila. Možná i to byl důvod toho, že ji v další natáčecí scéně, která se odehrávala v telefonní budce, potkal malý úraz. Jeden z mechanických ptáků narazil do skla tak silně, že jeden ze střepů zasáhl její tvář.

Režisérův nátlak ale nekončil. Jednou ve studiu ji měl napřímo říct, aby se ho dotkla. Hedren by ho za takovou troufalost jindy uhodila. Jak říká, v šedesátých letech si takové chování vůči režisérům herečky nemohly dovolit. „Sexuální obtěžování a stalking jsou pojmy, které se tedy ještě neužívaly, „ připomíná.

Scéna z filmu Ptáci (1963)

Scéna z filmu Ptáci (1963)

Hitchcock nechal pro Hedren také postavit šatnu, do které měl přímý vstup ze své pracovny. Všechno pak vyvrcholilo setkáním, během něhož ji popadl a začal ji osahávat. „Bylo to perverzní a odporné a nemohla jsem být už víc šokována a zhnusená. Když jsem se mu bránila, řekl mi, že zničí mou kariéru. Na to jsem mu odpověděla, ať si dělá, co chce. Byla jsem otřesená, ale své reakce jsem nelitovala. Ve svém životě jsem udělala spoustu chyb. Odmítnutí Hitchcocka toho odpoledne nepatřilo mezi ně.“

Od té doby se z herečky a režiséra stali definitivně nepřátelé. Hitchcock tvrdil, že je to kvůli tomu, že jej Hedren nazvala tlustým prasetem. Dobře se postaral o to, aby herečka za své chování zaplatila a kromě toho, že zabránil, aby byla nominovaná na Oscara za roli v dalším jeho filmu Marnie, očerňoval její pověst napříč dalšími studii. Hedren mu byla upsaná na sedm let a množství nabídek jiných studií musela odmítat. Když poté už byla volná, zájem o ni příliš nebyl. Pomalu se tedy začala stahovat do ústraní.

Tippi Hedren dnes

Tippi Hedren dnes

Dnes působí především jako ochránkyně zvířat. Paměti, v nichž obviňuje režiséra, vyšly v loňském roce. Podle některých v nich herečka ale jenom zveličuje své zkušenosti s Hitchcockem a v případě jejich sváru se prý jedná pouze o boj dvou silných osobností. Stanovisko druhé strany se ostatně už nikdy nedovíme.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu