válkaČeskoslovenskoobjevy

Husova kazatelna: největší viklan v Česku prý vyzařuje negativní energii

Husova kazatelna: největší viklan v Česku prý vyzařuje negativní energii
Zdroj: wikicommons

Velkým balvanům, které se viklají ve svém kamenném lůžku a lze s nimi i přes jejich váhu pohybovat, se říká viklany. Největším z nich je takzvaná Husova kazatelna nad obcí Žemličkova Lhota na Příbramsku. O tomto místu se v poslední době traduje, že v lidech může vyvolávat velmi intenzivní záporné pocity. Mluvil o tom hlavně psychotronický badatel Pavel Kozák. Podle něj balvan nese na sobě zbytky negativní energie z důvodu pravěkých rituálních obětí.

Václav Pokorný 6. července 2018

Husova kazatelna je obří viklan, který byl vytvořen v průběhu milionů let zvětráváním hlubinných magmatitů. Najdete jej na kopci nad obcí Žemličkova Lhota, jihozápadním směrem od města Sedlčany v oblasti, která se nazývá Středočeská pahorkatina.

Jde o největší viklan v České republice s délkou 4 metry, šířkou 2,5 metru a výškou 2,7 metru. Podle pověsti právě u tohoto kamene pronášel svá kázání mistr Jan Hus, když pobýval na nedalekém hradě Zvěřinci. Od té doby je viklan spojen s Husovým jménem.

Zřícenina hradu Zvěřinec. Údajně tu pobýval Mistr Jan Hus. Faktem je, že jeho tehdejší majitel Václav ze Zvěřince připojil svou pečeť na stížný list po Husově upálení v Kostnici.

Zřícenina hradu Zvěřinec. Údajně tu pobýval Mistr Jan Hus. Faktem je, že jeho tehdejší majitel Václav ze Zvěřince připojil svou pečeť na stížný list po Husově upálení v Kostnici.

Tento masivní balvan volně spočívá poměrně malou plochou na skalním podkladu, proto lze tento několikatunový kámen velmi snadno rozhýbat. Na balvanu se také nalézá prohlubeň o rozměrech 80 x 60 cm s odtokovým žlábkem, lidově nazývaná „obětní mísa“. Energeticky citlivější osoby v ní mohou vnímat nepříjemné pocity. Podle legendy to souvisí s obětními pohanskými praktikami, které se zde měly odehrávat. Tento názor vyslovil i psychotronický badatel Pavel Kozák, podle nějž balvan uchovává zbytky negativní energie z pravěkých rituálních obětí.

Zda viklan vyzařuje zápornou energii, můžete prozkoumat i sami, třeba v rámci rodinného víkendového výletu. Husova kazatelna stojí v řídkém lese a obklopuje ji spousta dalších obřích balvanů, což místu propůjčuje, zvláště za nízkého slunce, nezaměnitelnou atmosféru. Zkuste sem přijít brzy po ránu, nebo naopak navečer, neboť v této době budou dojmy nejsilnější.

Celá tato oblast o rozloze 9,07 hektaru byla v roce 1977 vyhlášena maloplošným chráněným územím.

Další články

Zavří­t reklamu