válkaČeskoslovenskoobjevy

Humří válka mezi Francií a Brazílií. Spor byl o to, zda se humři plazí po dně nebo plavou

Humří válka mezi Francií a Brazílií. Spor byl o to, zda se humři plazí po dně nebo plavou
Zdroj: Wikimedia Commons

V roce 60. letech vypukl spor mezi Francií a Brazílií o to, kdo má právo lovit humry. Vše začalo v roce 1961, kdy francouzští rybáři, zvyklí běžně lovit u břehů Mauretánie humry, chtěli zkusit štěstí na opačné straně Atlantického oceánu u jihoamerického pobřeží. A hojnost humrů nalezli zejména u brazilských břehů.

Tomáš Chalupa 27. dubna 2021

Tam se humři vyskytovali v hloubce 70 – 100 metrů. Do oblasti se tak začala stahovat francouzská rybářská plavidla. Jak se dá očekávat, brzy se rybáři dostali do konfliktu s místními brazilskými kolegy. Ti si stěžovali na nelegální lov Francouzů u svého válečného námořnictva.

Brazílie vyslala do pobřežních vod několik korvet, aby situaci prošetřily přímo na místě. Tam ověřily, že Francouzi skutečně loví v brazilských vodách, a požádaly je, aby odpluli. To ale Francouzi odmítli a místo toho volali vlastní vládu, aby jim do oblasti poslala své lodě.

Hrozba připlutí francouzské válečné flotily vedla k tomu, že Brazílie vyhlásila válečnou pohotovost a aktivovala všechny své ozbrojené složky. De Gaulle sice vyslal do oblasti torpédoborec Tartu, ten ale na místo určení nedoplul, protože se mu do cesty postavil brazilský křižník a další plavidla. Brazilci měli všechny trumfy, respektive lodě, v rukou, Francouzi byli daleko. Brazilský prezident Joao Goulart dal francouzským lodím 48 hodin na to, aby odpluli. To Francouzi odmítli, a tak byla zajata francouzská rybářská loď Cassiopée.

Mezitím se vedla jakási bizarní právní disputace o tom, komu humři v moři patří. Brazilci tvrdili, že humři lezou po dně jejich pevninského šelfu a patří tudíž jim. Francouzi tvrdili, že humři jsou vlastně jen ryby s nohama, co plavou v moři, a může je lovit, kdo chce. Celý spor se nakonec přesunul k mezinárodnímu soudu, protože ani jedné straně se kvůli humrům nechtělo začít skutečně válčit.

Soud rozhodl kompromisně s tím, že území patří Brazílii, ale 26 francouzských lodí zde může po dobu pěti let svobodně lovit. O podstatě sporu se ale vedly debaty ještě dlouho. Brazilci tvrdili, že humři lezou po dně, Francouzi, že plavou jako ryby. K tomu asi nejlepší stanovisko zaujal brazilský admirál Moreira da Silva, když prohlásil, že: „pokud jsou humři jako ryby a plavou, pak klokani jsou vlastně ptáci, protože skáčou“.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu