válkaČeskoslovenskoobjevy

Hubbleův teleskop našel galaxii, jejíž centrum je prázdné

Hubbleův teleskop našel galaxii, jejíž centrum je prázdné
Zdroj: Wikimedia Commons

Galaxie s názvem NGC 2775 se nachází 67 milionů světelných let od Země, přesto ji dokázal zachytit Hubbleův teleskop. A zjistil jednu podivuhodnou věc – jádro galaxie je podle všeho úplně prázdné, což je naprosto nezvyklý jev.

Tomáš Chalupa 20. srpna 2021

Přitom tomu tak nebylo vždycky. NGC 2775 v dobách, kdy byla mladší, nejspíše kypěla aktivitou, a to i ve svém centru. Z plynů, které se v jádru nacházely, vznikaly nové hvězdy i celé hvězdné systémy. Nyní to ale vypadá, že uvnitř galaxie už žádný plyn není, že byl všechen spotřebován. Nyní vidíme okraj galaxie, který je vločkovitý a průhledný, netvoří ona známá chapadla či výhonky, které mají jiné galaxie včetně té naší. Celkově se NGC 2775 značně odlišuje od běžných galaxií. Čím přesně je to způsobeno, astronomové nevědí, tedy kromě předpokladu, že uvnitř galaxie není žádný plyn.

Vědci se v tomto směru těší na spuštění nového Webbova teleskopu, který by mohl přinést další, ještě zajímavější pohledy nejen na tuto, ale i na další galaxie v našem „blízkém“ vesmíru. Plánované spuštění teleskopu v květnu letošního roku neproběhlo, projekt má zpoždění, takže zatím si musí astronomové vystačit s Hubbleovým teleskopem.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu