válkaČeskoslovenskoobjevy

Hrůzný objev: Během oprav mnichovské léčebny byly nalezeny preparované mozky z Mengelových experimentů

Hrůzný objev: Během oprav mnichovské léčebny byly nalezeny preparované mozky z Mengelových experimentů
Zdroj: dailymail.co.uk

Během rekonstrukce psychiatrického ústavu v Mnichově byly nalezeny pozůstatky experimentálního řádění Josefa Mengeleho. Mozky a další části lidského těla se ukrývaly v lahvích.

Simona Knotkova 9. září 2016

Dnešní psychiatrický ústav Maxe Plancka v Mnichově nesl za 2. světové války titul Ústav císaře Viléma a nechvalně proslul spoluprací s Josefem Mengelem. Právě z jeho laboratoře v koncentračním táboře Osvětim sem mířily vypreparované mozky mrtvých vězňů, na nichž Anděl smrti, jak zněla jeho přezdívka, zkoušel své zvrácené experimenty.

Pozůstatky této temné historie se na světlo prodraly loni, během oprav nemocničního zařízení. V lahvích zde byly nalezeny mozky a jiné části lidského těla. Teprve nyní o tom informovala izraelská média. Orgány podroboval zkoumání nacistický neuropatolog Julius Hallervorden.

Dnešní podoba mnichovského ústavu.

Dnešní podoba mnichovského ústavu.

„Jsme v rozpacích z těchto nálezů a ze skvrny, kterou zanechaly na našich archivech,“ stojí na oficiálních stránkách ústavu. Podle profesora Dana Machmana z Muzea Holocaustu v Jeruzalémě se s podobným objevem ale dalo počítat.

„Je to překvapující, ale ne zas tolik. O experimentech jsme věděli a věděli jsme také, že ne všechno bylo odstraněno nebo pohřbeno. Před dvěma lety jsme v berlínských odpadcích zase našli kosti Mengelových obětí. Kdokoliv, kdo si myslel, že tato kapitola je kompletně uzavřená, se mýlil. Těžko říct, zda nalezené vzorky patřily těm, které nacisti zabili ‚z milosti‘, zpravidla nemocným, nebo pochází z jiných zdrojů.“

Pracovníci ústavu se nyní snaží zjistit další podrobnosti o možných obětech.

Další články

Zavří­t reklamu