válkaČeskoslovenskoobjevy

Hrůzný nález: 100 mrtvých těl nacpaných do malého domku v Číně!

Hrůzný nález: 100 mrtvých těl nacpaných do malého domku v Číně!
Zdroj: www.livescience.com

Kosterní pozůstatky téměř stovky lidských těl se našly ve spálených troskách malého dřevěného domku na severovýchodě Číny. Vědci se nyní pokoušejí přijít na kloub záhadě, co se tu před 5 tisíci lety přihodilo.

Irena Gruberová 10. srpna 2015

Hromadu 97 mrtvých těl odkryli čínští archeologové v prehistorické vesnici Cha-min Mang-cha. Byly nacpané do jedné hromady v 5 tisíc let starém dřevěném domku o ploše pouhých 20 metrů čtverečních. Stavení musel zachvátit požár, neboť některé kosti a lebky byly ohořelé a zdeformované. V důsledku požáru se zřejmě zřítila dřevěná střecha a poškodila lidské ostatky.

Nález stovky lidských koster v 5 000 let starém domku

Nález stovky lidských koster v 5 000 let starém domku

Tým antropologů z Ťi-linské univerzity nález nyní zkoumá a snaží se zjistit, co se těmto lidem tenkrát stalo. Zatím se domnívají, že se nešťastníci stali obětí nějaké prehistorické pohromy vzhledem k tomu, že jejich mrtvá těla nebyla jednotlivě pohřbena, nýbrž napěchována bez ladu a skladu do jednoho domku. Smrt zřejmě přicházela rychleji a přeživší tak nestíhali nebožtíky pohřbívat. „Hromada kostí se tu vytvořila proto, že dávní lidé tyto ostatky dávali do domku a na jednom místě je vršili na sebe,“ uvedli vědci ve své studii.

Většina koster patří mladým lidem, asi polovina z nich byla ve věku 19 až 35 let. Žádný ostatek staršího člověka se mezi nimi nenašel. Tím tento nález připomíná jiný prehistorický masový hrob, který byl nedávno odkryt v Miao-c‘-kou na severovýchodě Číny. „Oba hroby možná souvisejí s nějakým akutním infekčním onemocněním,“ poukázali vědci, kteří si zatím netroufají spekulovat o druhu nemoci. V každém případě zabíjela lidi rychle jako třeba mor.

Prehistorická vesnice Cha-min Mang-cha s pravidelně uspořádanými jednopokojovými domky

Prehistorická vesnice Cha-min Mang-cha s pravidelně uspořádanými jednopokojovými domky

Šokující a smutný nález ve vesnici Cha-min Mang-cha přináší další nový pohled na zvyky prehistorického lidu žijícího před 5 tisíci lety na severu Číny, zejména na to, jakým způsobem se vypořádávali s katastrofálními událostmi a masovým neštěstím.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu