válkaČeskoslovenskoobjevy

Hrůzný konec protidrogového agenta Camareny: tři dny ho mučili

Hrůzný konec protidrogového agenta Camareny: tři dny ho mučili
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Poté, co kartel objevil agenta DEA Enriqueho „Kiki“ Camarenu, připravil mu tři dny mučení a nesnesitelného utrpení. Konec tohoto bojovníka proti zločinu tak byl opravdu strašlivý.

Tomáš Chalupa 11. února 2020

Tři roky po jeho smrti byly objeveny audionahrávky, které byly pořízeny v průběhu Camarenova mučení. Na jedné z nich se zoufalý a těžce zraněný Kiki Camarena ptá: „Mohli byste mi prosím ovázat žebra?“ Jeho příběh a zejména jeho konec je ale obestřen tajemstvím. Stál za jeho koncem kartel, zkorumpovaní mexičtí politici nebo CIA? Dodnes to není jasné.

V roce 1981 poslala protidrogová policie DEA svého agenta Camarenu do Mexika, aby zde založil vlastní síť informátorů. Camarena měl za sebou stáž ve Fresnu a Calexicu v Kalifornii a tohle byla jeho první samostatná akce.

Jeho působení v Mexiku se stalo mimo jiné i předlohou pro seriál Narcos: Mexico. Camarena si byl dobře vědom, jak nebezpečné je snažit se rozkrýt byznys drogových kartelů v Mexiku, ale byl přesvědčen, že je schopen svou práci dělat tak dobře, že významně pomůže v boji s těmito mocnými organizacemi. „Jsem jen jeden, ale i jeden člověk může něco změnit,“ říkával o své práci.

Camarena začínal v armádě, působil u mariňáků, později se dal k hasičům v Calexicu. Prošel policejní akademií a dal se ke kriminální policii. Přešel k DEA, kde už působila i jeho sestra. Samotná povaha činnosti DEA v USA je dodnes značně kontroverzní. Prezident Richard Nixon vyhlásil všeobecnou válku drogovým kartelům. Podle mnohých ho ale mnohem více zajímal boj proti hipíkům a černochům. Bylo nemožné někoho zavřít za to, že byl hipík, protestoval proti válce ve Vietnamu nebo byl černoch. Ale bylo možné jej zavřít, pokud se podařilo ho nějak propojit s drogami. A o to Nixonovi šlo, pomocí drogových deliktů vyhrát nad svými oponenty.

Na americko-mexické hranici se ale sváděl každodenní boj s drogovými kartely, které do USA pašovaly kokain. Jedním z nejmocnějších kartelů byl Guadalajara, jemuž stál v čele obávaný Miguel Félix Gallardo. Nebyl to gangster typu Pabla Escobara, ale spíše obchodník. Přezdívalo se mu Kmotr. Escobar vybudoval své impérium, protože ovládal produkci, Gallardo byl úspěšný, protože kraloval distribuci.

Camarena sledoval pohyb drog a aktivit kartelu čtyři roky. Za pomoci malého letadla našel gigantickou plantáž marihuany Rancho Bufalo. Policie plantáž obklíčila a zničila, což z Camareny udělalo hrdinu. Jenže tajný agent nemůže být hrdina, protože to z něj dělá cíl.

7. února 1985 jej obklíčila skupina ozbrojených mužů, když opustil americké velvyslanectví v Guadalajaře a chtěl jít na oběd, kde se měl setkat se svou ženou. Už tam nikdy nedorazil. Muži ho vzali do dodávky, a to je naposledy, co ho někdo viděl živého.

Kiki Camarena s konopím. Zdroj: Flickr

Kiki Camarena s konopím. Zdroj: Flickr

Bylo jasné, že jeho únos a smrt je pomstou za jeho odhalení tajné plantáže. Gallardo byl samozřejmě hlavní podezřelý. Gallardo i druhý muž kartelu Quintero byli uvězněni. Gallardo, nyní 74letý, ještě sedí, Quintero dostal 40 let, ale odseděl si jen 28. Problém je, že Gallardo vždy tvrdil, že s Camarenovou smrtí nemá nic společného. „Unést a zabít agenta DEA, to je šílenství. Nejsem šílenec,“ tvrdil Gallardo a svým způsobem měl pravdu. Američané se za smrt svých agentů vždy neváhali pomstít a Gallardo, pokud to byl on, si tím vysloužil doživotí ve vězení.

Jenže kromě Camareny byl nalezen mrtev také pilot onoho letadla Alfredo Avelar. Všechno do sebe zapadalo a Gallardovi nikdo nevěřil. Camarenovo tělo bylo v hrozném stavu a neslo známky strašného mučení včetně provrtání lebky vrtačkou. Jeho tělo bylo plné stimulantů, což svědčilo o tom, že jej mučitelé drželi při vědomí, aby co nejvíce trpěl.

DEA jako odvetu spustila největší akci v celé své historii. Těžce zasáhly kartely v Mexiku, byl to opravdový lov na lidi. Ale dnes se objevují informace, že to byla CIA, která stála za Camarenovou smrtí. Ta měla v kartelu své lidi, podílela se na dopravě drog z jihu do USA a hrála své vlastní hry, ať už legální či nelegální. DEA pro ně byla více konkurence než bojovník ve zbrani. Podle bývalého šéfa mexické policie Calderoniho to byla právě CIA, která únos zorganizovala a provedla.

Camarena byl posmrtně vyznamenán mnoha řády, jeho tvář se ocitla na titulní straně magazínu LIFE, je po něm pojmenováno několik budov patřících DEA a jeho jméno je také vyryto na památníku ve Washingtonu. Jeden z Camarenových tří synů jde v jeho šlépějích a stal se nejvyšším soudcem v San Diegu.

Další články

Zavří­t reklamu