válkaČeskoslovenskoobjevy

Hrůzné fotografie z Nankingského masakru ukazují barbarskou brutalitu Japonců

+ 14 fotek+ 15 fotek

Nankingský masakr je dodnes považován za jeden z nejstrašnějších válečných zločinů druhé světové války. Japonská císařská armáda po dobytí čínského města Nanking mimořádně brutálním způsobem povraždila zajaté čínské vojáky i civilisty ve městě. Zabíjení dosáhlo neuvěřitelných rozměrů.

Tomáš Chalupa 14. prosince 2017

V prosinci roku 1937 byl Japonskou císařskou armádou dobyt Nanking, velké město držené čínskou armádou generála Čankajška. Číňané byli sice početní, ale mizerně vyzbrojení, takže nebyli schopní dlouhodobě vzdorovat disciplinované a dobře vycvičené i vyzbrojené japonské armádě. Ta během čtyř dnů město Nanking obklíčila a následně dobyla.

Z města se sice podařilo evakuovat zhruba polovinu jeho obyvatel, stále ale uvnitř zůstaly statisíce lidí. Japonci přistoupili k bezprecedentnímu vraždění. Zabíjeli jak čínské zajatce, které nebyli ochotni živit, tak civilisty. Bylo to několikatýdenní vražedné šílenství, kdy přišly ke slovu nejnižší lidské pudy a míra brutality událostí v Nankingu otřásla celým civilizovaným světem.

O míře masakru nejlépe svědčí čísla. Podle vojenského tribunálu pro Dálný východ Japonci zabili 260 tisíc civilistů, čínský historik Li-Fang šu mluví dokonce o 430 tisících obětí. Oproti tomu Japonci hovoří o směšných 3000 zabitých. Z toho je dobře vidět současný problém, který kolem masakru existuje už celá desetiletí. Japonsko jeho rozměry odmítá, tvrdí, že jde o čínskou propagandu, a najdou se i tací, kteří zcela popírají, že k něčemu podobnému vůbec došlo. Zde je situace srovnatelná s tím, jak někteří lidé vnímají holokaust. Problém je v tom, že tyto extrémní postoje, které zcela ignorují prokazatelná historická fakta, přebírají vysocí japonští politici i nemalá část tamní společnosti.

Hlavní viníci Nankingského masakru navíc nebyli nikdy potrestáni. Císař Hirohitó měl od Američanů po válce imunitu a nemohl být souzen za žádné zločiny, kterých se jeho armády dopustily. Stejně tak unikl soudu i princ Asaka Jasuhiko, nejvyšší velitel nankingských vojsk. Byl to právě on, kdo vydal rozkaz k zabíjení zajatců. Před tribunálem tak skončilo pouze několik generálů a plukovníků, kteří byli zastřeleni popravčí četou, ale nebyli to hlavní strůjci masakru. Stejně tak nebyli nikdy obviněni žádní vojáci, kteří popravy a mučení prováděli.

O hrůzách masakru nejlépe vypovídá galerie fotografií a také krátké video.

Další články

Zavří­t reklamu