válkaČeskoslovenskoobjevy

Hromady kostí na havanském hřbitově Colon

Hromady kostí na havanském hřbitově Colon
Zdroj: amusingplanet.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

V kubánském hlavním městě Havaně se nachází hřbitov Colon pojmenovaný po Kryštofu Kolumbovi. Je to jeden z nejpřeplněnějších hřbitovů na světě, takže každé tři roky jsou staré hroby likvidovány, aby uvolnily místo novým. V historii tak vznikaly velmi nepěkné fotografie ohromných hromad koster.

Tomáš Chalupa 9. ledna 2019

Od otevření hřbitova v roce 1876 zde bylo pohřbeno více než milion lidí. Hřbitov je stále otevřen a denně se tu tak pohřbívají noví nebožtíci. Jenže hřbitov už nemá na další mrtvé kapacitu, takže se zde provádí kontroverzní praxe. Každé tři roky jsou nejstarší hroby likvidovány. Mrtvoly jsou vyhrabány, naházeny na hromadu a uskladňovány v dřevěných krabicích. Dříve se ale s kostrami a ostatky zacházelo mnohem hůře.

Než byl hřbitov Colon otevřen, Havana žádný oficiální hřbitov neměla. Lidé pohřbívali své mrtvé v rodinných hrobkách nebo v katakombách pod kostely. První hřbitov Espada byl otevřen v roce 1806. Ten byl ale brzy naplněn, protože lidé umírali na tyfové a cholerové epidemie. Proto byl Espada uzavřen a místo něj byl otevřen mnohem větší hřbitov Colon.

Zřejmě ani jeho kapacita nebyla dostatečná, protože už v roce 1890 se začaly objevovat poměrně děsivé fotografie lidí stojících na hromadách koster. Po pouhých dvaceti letech už tedy začala fungovat ona praxe likvidování starých hrobů a vykopávání mrtvých. Jenže kostry se nikam neodvážely, jednoduše se vršily na obří hromadu v rohu hřbitova. Z hromady se brzy stala turistická atrakce a lidé se fotografovali stojíce na jejím vrcholu. Zejména se takto rádi zvěčňovali američtí vojáci, kteří pobývali v Havaně během americko-španělské války. Zasáhnout tehdy musel dokonce generál Brook, který podobné výstřelky vojákům zakázal.

Hromady koster byly poté uklizeny tak, aby nebudily pohoršení nebo nemístný zájem. I dnes prý jsou ale na hřbitově vidět velké kontejnery plné kostí, které čekají na to, až je někdo někam odveze v dřevěných bednách.

Další články

Zavří­t reklamu