válkaČeskoslovenskoobjevy

Hroch tažným zvířetem? Tlustokožná Lotus to zvládla levou zadní!

Hroch tažným zvířetem? Tlustokožná Lotus to zvládla levou zadní!
Zdroj: flickr.com

Zapřáhnout do povozu či saní koně, psy nebo třeba kohouty jako Enšpígl - to není vůbec nic neobvyklého. Ovšem co třeba takový hroch? Pomalé, těžkopádné a tvrdohlavé zvíře že by se nechalo takto vycvičit? Ale ano, a existuje na to důkaz v podobě krásné fotografie.

Marta Šindlauerová 29. dubna 2021

Budete se jistojistě divit, ale ano, takový šikovný hrošík skutečně existoval. Respektive hrošice. Jmenovala se – velmi romanticky, musíme uznat – Lotus, vážila něco málo přes dvě tuny a s cirkusem cestovala úctyhodných 42 let. A nebyl to vůbec hrůzu nahánějící tvor, spíš naopak: když už, tak byla Lotus takovým mírumilovným, úplně krotkým zlatým retrívrem s dosti brutální nadváhou.

Thumbnail # Roztomilé video: Mládě trpasličího hrocha se učí plavat
Mohlo by Vás zajímat:

Roztomilé video: Mládě trpasličího hrocha se učí plavat

K cirkusu se dostala roku 1912, kdy si ji pod svá cirkusácká křídla vzali Gollmar Brothers a následně ji prodali dalšímu majiteli Al G. Barnesovi, kterého právě napadlo zapřáhnout Lotus do speciálně uzpůsobeného vozítka, a světě, div se – hrošici se podařilo vycvičit tak, že s dvoukolákem jezdila nejen v manéži, ale i mimo ni. A ačkoli je sláva cirkusových zvířat pomíjivá (což je mimochodem samo o sobě dosti nespravedlivé, vzhledem k odvedenému množství práce ze strany cvičitelů i samotných zvířat), Lotus se zvěčnila jednak tím, že jako jedna z mála představitelek hroší populace se nechala k něčemu vycvičit, a jednak tím, že ji v roce 1937 velmi hezky vyfotil fotograf Bob Wallace, a to ze všech stran: zepředu, zezadu a také s pyšným majitelem v povozu, který Lotus táhne. Výraz její tváře toho moc neprozrazuje, ale je jisté, že ji tato činnost bavila – hroši se totiž k ničemu, co by dělat nechtěli, opravdu, ale opravdu vycvičit vůbec nedají.

Lotus tak vyvrátila i obecně vžitou představu, že jsou hroši neinteligentní a pomalí. V případě nebezpečí jsou hrošíci schopni vyvinout velkou rychlost a když jsou v ohrožení, dokáží se efektivně ubránit.

Další články

Zavří­t reklamu