Při odkrývání mayského města El Peru-Waka (vlevo) byla nalezena hrobka obsahující mimo jiné i červenou masku z jadeitu (vpravo).

Při odkrývání mayského města El Peru-Waka (vlevo) byla nalezena hrobka obsahující mimo jiné i červenou masku z jadeitu (vpravo). | zdroj: ancientpages.com


Hrobka mayského krále s červeně pomalovanými kostmi byla nalezena v Guatemale

TÉMATA: předkolumbovská amerika | archeologie | nálezy | guatemala | mayové

user-avatar

Yvonne K.

30. 09. 2017 | 09:00

Archeologové provádějící vykopávky pod mayským palácem v Guatemale oznámili, že otevřeli královskou hrobku a objevili v ní červeně pomalované kosti a masku z jadeitu.

Hrobka se nachází na archeologickém nalezišti El Perú-Waka na severu Guatemaly. Na ruiny tohoto starobylého mayského města, vzdáleného jen asi 40 mil od proslulého Tikalu, narazili ropní těžaři v 60. letech. Mayové je obývali mezi roky 200 až 800. Vládla mu zámožná královská rodina, která odtud kontrolovala hlavní obchodní trasu vedoucí podél řeky San Pedro. Královská hrobka byla nalezena během vykopávek pod palácovou akropolí v mayském městě El Peru-Waka v severní Guatemale.

Tým amerických a guatemalských archeologů provádí výzkum v El Perú-Waka od roku 2003. Od té doby zde odkryli řadu hrobů s ostatky králů i jejich manželek, stejně jako možné lidské oběti. To, co ale objevili toto léto, je zřejmě nejstarší královskou hrobkou nalezenou v této lokalitě. Podle stylu keramiky ji archeologové datují do let 300 až 350 našeho letopočtu

“Tato králova hrobka učinila z královské palácové akropole svatou zemi, vznešené místo,” vysvětlil David Freidel z  Washingtonské univerzity. On i jeho kolegové z týmu jsou přesvědčeni, že hrobka patřila mayskému králi. Soudí tak podle červenou barvou natřené masky z jadeitu, která vyobrazuje panovníka jako kukuřičného boha.  Na čele má vyrytý symbol “zeleného kříže”, jenž ve starém mayském jazyce značí “žlutý” nebo “vzácný”. Tento symbol je spojován s bohem krále kukuřice, a jak známo, mayští králové byli obvykle portrétováni coby jeho napodobitelé. Podobnou, ještě starší masku z 1. století nalezli archeologové v 60. letech v Tikalu. V hrobce mayského vládce byla nalezena jadeitová maska obarvená načerveno rumělkou.

Hrob rovněž obsahoval 22 keramických nádob, mušle ostnovky, ozdoby z jadeitu a vyřezávaný přívěsek s krokodýlem. Je zřejmé, že hrobka byla už nejméně jednou otevřena, někdy kolem roku 600, možná proto, aby se znovu nabarvily královy ostatky cinabaritem (rumělkou).

V hrobce se sice nikde nenašly nápisy nesoucí panovníkovo jméno, ale vědci předpokládají, že by jím mohl být Te' Chan Ahk z dynastie Wak, jenž vládl na počátku 4. století.

 

user-avatar

Yvonne K.

30. 09. 2017 | 09:00

Zavří­t reklamu