válkaČeskoslovenskoobjevy

Hrobaříci jsou mistři v pohřbívání, mrtvoly živí jejich potomstvo

Hrobaříci jsou mistři v pohřbívání, mrtvoly živí jejich potomstvo
Zdroj: Wikimedia Commons

Být rodičem je těžké a pocit nepřipravenosti na příchod hladových krků není problém, se kterým se potýkají jen lidé. Život budoucích rodičů hrobaříků je vyčerpávající, protože bojují s přírodními živly a ostatními živočichy. Navíc si musí zajistit mrtvolu, na které postaví budoucnost své rodiny.

Tomáš Chalupa 1. listopadu 2021

Hrobaříci, jak už název napovídá, jsou přeborníci v pohřbívání. Po vystopování mrtvého zvířete pracují páry hrobaříků rodu Nicrophorus společně tak rychle, jak je to jen možné, aby ho pohřbili ve „sklepě“ a zakryli ho. Jde o to skrýt všechny pachy, které vylučují mikrobi, jež už mezitím nepochybně kolonizovali jejich cenný nález. Pokud se jim nepodaří pohřbít ji dostatečně rychle, mohou je o kořist připravit mrchožrouti.

O mrtvoly se vedou kruté bitvy, nepřátelé mohou zahrnovat cokoli od hlodavců až po jiné brouky. Pokud chtějí brouci předat svou DNA dál, je velmi důležité, aby se jim dařilo mrtvoly dobře uchovávat, protože když nakladou vajíčka, jejich mláďata se budou živit i tělem uloženým ve sklepě.

Studie publikovaná v roce 2021 zjistila zajímavou souvislost mezi úspěšností páru při pohřbívání mrtvých nálezů a jejich výkonností jakožto rodičů. Výzkum vedený Derekem Sikesem, kurátorem hmyzu a profesorem entomologie v Muzeu severu Aljašské univerzity ve Fairbanksu, odhalil, že brouci, kteří byli nejlepší v ukrývání mrtvol, se ukázali být také lepšími rodiči.

„Zjistili jsme, že výměšky a sekrety těchto brouků pomáhají při manipulaci s mrtvolou skrýt pach před jejich konkurenty a blízkými příbuznými, kteří do této skupiny nepatří. A když je dáme do terénu, [jsou] pohřbívajícími brouky snadněji nalezeny než kontrolní mršiny, které nebyly manipulovány,“ řekl Sikes pro pořad 60 Second Science časopisu Scientific American.

Zdá se, že lze předpokládat, že klíčem k úspěšnému rodičovství u rodu Nicrophorus je zdokonalení se v ukrývání těla. I když je to pro evoluční vědu fascinující pozorování, zdá se, že brouci pohrabáči si do životopisu přidali ukrývání mrtvoly už velmi dávno, protože Sikes odhaduje, že tito živočichové tímto způsobem rodí už od křídy.

Další články

Zavří­t reklamu