válkaČeskoslovenskoobjevy

Hrob plný zlata patřil čínské konkubíně, která se těšila neobyčejné moci

Hrob plný zlata patřil čínské konkubíně, která se těšila neobyčejné moci
Zdroj: www.livescience.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Hrobku, poklad nedozírné hodnoty a také kostru ženy, matky vládce provincie, našli v roce 2008 dělníci při stavbě jednoho domu ve městě Nanking. Teprve nyní se o jejich nálezu dozvěděl celý svět. Zlatý poklad mezitím vystavili v muzeu.

tom-kon 16. května 2015

Hrobka pochází z dynastie Ming a je asi 500 let stará. Uvnitř našli archeologové kostru ženy, kterou pojmenovali Lady Mei. Bylo jí 45 let, když zemřela. Byla konkubínou u vévody Mu Bina a porodila mu syna Mu Zonga, budoucího vládce provincie na jihozápadě Číny. To vše dokázali archeologové vyčíst z nápisů na hrobce. A ještě mnohem víc. Paní Mei nebyla jen obyčejnou hloupou konkubínou, ale měla strategické myšlení. Jak se opět píše v jejím epitafu, měla na svého syna velký vliv a radila mu v politických i vojenských otázkách. Dokázala prosadit politiku, která vedla k uzavření míru s okolními barbarskými kmeny i se vzdálenými zeměmi. Zřejmě proto samu sebe označovala za matku zachránkyni.

Vévodu Mu Bina si vzala ve svých patnácti letech a byla jednou z jeho tří žen. Stalo se tak v roce 1430. Její status ale nebyl tak vysoký jako u ostatních dvou manželek, epitaf prozrazuje, že zprvu byla jen „ušmudlanou, neupravenou“ dívkou“. Porodila mu však syna Mu Zonga, kterému bylo jen 10 měsíců, když jeho otec zemřel. Jako matka budoucího vládce provincie se starala nejen o jeho výchovu, ale začala požívat čím dál větších výsad. Když ve věku 45 let zemřela, byl jí vystrojen velkolepý pohřeb.

Co ale archeology možná ještě více nadchlo než nález ostaků Lady Mei, byl fantastický zlatý poklad, který se v její hrobce skrýval. Zlaté šperky, náramky, brože a prsteny, ale také velké množství drahokamů, to vše má nedozírnou hodnotu. Všechen tento poklad je nyní vystaven v Nankingském národním muzeu. Teprve teď ale byly informace o cenném nálezu přeloženy do angličtiny a dostaly se do západních médií společně s fotografiemi pokladu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu