Hrnek s falešným dnem

Hrnek s falešným dnem | zdroj: epoznan.pl


Hrnek z Osvětimi vydal tajemství: Měl falešné dno a v něm ukryté zlaté šperky!

TÉMATA: objevy | koncentrační tábory | osvětim | holokaust

user-avatar

Markéta Oderská

19. 05. 2016 | 13:30

Plechový hrnek z bývalého nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi-Březince vydal po více než 70 letech své tajemství. Na jeho dně byla důmyslná skrýš se zlatými šperky. O nálezu informoval mluvčí osvětimského muzea.

Překvapivý objev učinili pracovníci muzea ve chvíli, kdy se chystali opravit otlučený smaltovaný hrnek, jehož dno se vlivem času začalo zmenšovat. Zjistili, že se pod ním něco skrývá. Dno odstranili a našli dovedně vyrobenou tajnou skrýš. V ní byl dámský zlatý prstýnek a také náhrdelník zabalený do plátna. Měly punc používaný v Polsku v letech 1921 až 1931. Zlatý řetízek zabalený v plátně

Hrnek je jedním z 12 000 nádob, které Němci uloupili Židům deportovaným do Osvětimi. "Němci klamali Židy, deportované k vyhlazení. Hovořili o přesídlení, o životě a práci na jiném místě. Dovolovali obětem vzít si malé zavazadlo. Pak si Němci mohli být jisti, že v zavazadlech najdou i poslední cennosti deportovaných rodin," vysvětlil ředitel muzea Piotr Cywiński.

"Skrývání hodnotných věcí, které bylo důvodem pátrání a pečlivého prohlížení šatstva a kufrů v táborových skladech zkonfiskovaného majetku, svědčí o tom, že si oběti uvědomovaly loupeživý charakter deportací. Ukazuje ale také, že si židovské rodiny zachovávaly zbytky naděje, že se jim klenoty budou v životě hodit,"  poukázal Cywiński. Zlatý prstýnek

Za války nacisté jen v Osvětimi-Březince povraždili 1,1 až 1,5 milionu lidí. Oběťmi byli především Židé, ale také Rusové, Poláci, Romové a příslušníci dalších národů. Podle historiků mezi nimi bylo i na 50 000 československých občanů.

user-avatar

Markéta Oderská

19. 05. 2016 | 13:30

Zavří­t reklamu