válkaČeskoslovenskoobjevy

Hřebeny v Egyptě sloužily nejen k česání, ale i odvšivování

Hřebeny v Egyptě sloužily nejen k česání, ale i odvšivování
Zdroj: atlasobscura.com
+ 6 fotek+ 7 fotek

Parazitolog Kostas Mumcuoglu a antropolog Joseph Zias provedli opravdu nevšední výzkum. Na hřebenech z 1. století našeho letopočtu nalezených v Egyptě hledali vši. A kupodivu je také nalezli. Nejen vši, ale i jejich vajíčka.

Tomáš Chalupa 27. října 2016

Přítomnost parazitů na hřebenech znamená podle nich zásadní objev. „Mysleli jsme, že hřebeny byly v historii vždy používýány pouze pro kosmetické účely. Nyní vidíme, že se používali pro odvšivování vlasů,“ říká Joseph Zias.

Takovéto odvšivovací hřebeny používali lidé ve starověkém Egyptě prakticky denně. Vyznačovaly se tím, že měly dvě strany. Na jedné byly zuby řidší, těmi se česalo. Druhá strana měla zuby hustě vedle sebe a sloužila k odvšivování.

Hřebeny byly vyráběny ze dřeva, slonoviny nebo kostí. Velmi často byly zdobeny rytinami. Později, ve středověku, byly zdobeny nejrůznějšími náboženskými motivy. I tyto hřebeny ale měly dvě strany, jednu česací a druhou odvšivovací. Byly na nich také vyryty nejrůznější nápisy a figury.

Prakticky až do 19. století byly hřebeny mimořádně krásnými a zdobnými artefakty, které sloužily k odvšivování všivení dámských i pánských hlav. Při pohledu na dnešní obyčejné umělohmotné hřebeny člověka napadne, jestli to není škoda, že se už takto krásné předměty nevyrábí.

Další články

Zavří­t reklamu