válkaČeskoslovenskoobjevy

Hřebec Comanche přežil jako jediný masakr u Little Bighornu

Hřebec Comanche přežil jako jediný masakr u Little Bighornu
Zdroj: thevintagenews.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Když byla celá armáda generála Custera poražena Indiány ve slavné bitvě u Little Bighornu, naživu zůstal jen hřebec jménem Comanche, který se stal zřejmě nejznámějším koněm americké historie.

Tomáš Chalupa 16. října 2019

Comanche byl zakoupen v roce 1868 za 90 dolarů americkou armádou v Saint Louis. Byl poslán do Fort Leavenworthu v Kansasu. Tam měla svou základnu 7. kavalérie a hřebec se stal osobním koněm kapitána Mylese Keogha, který mu dal jméno Comanche.

Během své vojenské služby byl Comanche několikrát zraněn a byl všeobecně oceňován pro svou statečnost a houževnatost. Byl to ideální vojenský kůň, na kterého se dalo vždy spolehnout. 25. června roku 1876 jel na jeho hřbetě Keogh na pláni u Little Bighornu, aby se utkal se spojenými indiánskými kmeny.

Průběh bitvy byl krvavý a jednoznačný. Díky Custerovým chybám a špatnému odhadu situace se jeho muži dostali do obklíčení a byli pobiti Indiány, kteří měli početní převahu. Vojáci 7. kavalérie se statečně a zoufale bránili, ale neměli šanci. Zemřel Custer i všichni jeho muži.

Tři dny po bitvě našli vojáci na bojišti těžce zraněného Comanche. Byl tak slabý, že sotva mohl stát. Byl přepraven do Fort Lincolnu, kde se pomalu zotavil. Poté byl z armády propuštěn, jestli se tomu u koní tak dá říkat. V roce 1888 se ale zúčastnil vojenské přehlídky kavalerie ve Fort Lincolnu, kde mu byly prokazovány stejné pocty jako koním ve vojenské službě, a byl dokonce povýšen na důstojníka.

7. prosince 1891 zemřel Comanche na koliku. Byl pohřben s vojenskými poctami (stejné cti se dostalo už jen hřebci Black Jackovi ze 3. kavalerie). Jeho tělo nicméně nebylo pohřbeno, ale odesláno na kansaskou univerzitu. Tam jej Lewis Lindsy Dyche vycpal a v této podobě se Comanche stal součástí expozice muzea. I díky tomu, ale hlavně díky své slavné službě, je dodnes zřejmě nejznámějším koněm ve Spojených státech amerických.

Další články

Zavří­t reklamu