Thomas Baker zahynul hrdinskou smrtí na Saipanu.

Thomas Baker zahynul hrdinskou smrtí na Saipanu. | zdroj: thevintagenews.com


Hrdinný boj Thomase Bakera na Saipanu

TÉMATA: druhá světová válka | japonsko

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 09. 2019 | 12:00

Bitva o Saipan za druhé světové války se navždy zapsala do historie, a to hned v několika směrech. Došlo zde k bezpříkladnému a největšímu sebevražednému bodákovému útoku v dějinách, bylo zde mnoho případů heroického úsilí a statečnosti a také strašlivé sebevraždy zfanatizovaných Japonců. Do tohoto pekla se dostal i seržant Thomas Baker.

Na Saipanu přitom mělo jít zpočátku o jasnou a nijak komplikovanou záležitost. Americké divize se vylodily na ostrově, podařilo se jim vybojovat předmostí a postupovat do nitra ostrova. Ten byl hájen 30 tisíci Japonců pod velením fanatického generála Jošicuteho Saitóa. Původně velel ostrovu generál Obata, ale ten zůstal odříznut na Guamu, kde byl na inspekční cestě. Kdyby se stihl včas vrátit na ostrov, možná by se události ubíraly jiným směrem.

Saitó patřil k těm velitelům, kteří se nehodlali nikdy vzdát, a to ani tváří v tvář jasné porážce. A přesně ta hrozila japonským vojskům zahnaným na samý okraj ostrova. Uvěznění v džungli, bez zásob, naděje na posily nebo jakýkoliv příznivý zvrat štěstěny, měli jedinou šanci se vzdát. Jenže Saitó naplánoval něco jiného. Japonci často, když byli v bezvýchodné situaci, prováděli sebevražedné útoky, kdy se vyřítili s pokřikem "banzai!" na svého nepřítele. Nikdy to nepřineslo žádný jiný výsledek než hory mrtvých, ale Japoncům to umožňovalo zemřít ze svého pohledu čestně uprostřed boje. Saitó se rozhodl přesně k takovému útoku. Měl k tomu k dispozici 3000 (podle některých zdrojů až 5000) mužů. Jejich útok začal za rozbřesku a na nic netušící americké vojáky se řítila lavina smrti.

Američany zastihl útok nepřipravené, ale i kdyby se chystali sebelépe, na protiútok podobného rozsahu se zkrátka nemohli připravit. Japonci je doslova smetli. V boji se ocitl i seržant Thomas Baker, pro kterého byl Saipan první bojovou zkušeností. Už prošel boji na pláži i nechvalně známým Údolím smrti, kde Saitó připravil Američanům velké nepříjemnosti. Nyní ale viděl, jak se ze všech stran řítí ječící Japonci a jeho vojáci umírají nebo prchají. Sám byl brzy raněn, a tak ho jeden z vojáků nesl na zádech do bezpečí. Jenže Japonci byli všude kolem a stříleli po každém Američanovi, kterého viděli. Muž nesoucí Bakera padl zasažen japonskou kulkou. Našel se hned další, který chtěl Bakera nést, ale ten se rozhodl k heroickému činu. Odmítl, aby kvůli němu riskoval další voják. Požádal jen o nabitý Colt 1911 s plným zásobníkem a rozhodl se zůstat na místě. Jeho spolubojovníci ho naposledy viděli, jak pálí z pistole do hustého porostu, ze kterého se za moment vyřítili Japonci.

Boje zuřily celý den, Japonci převálcovali pozice těžkého dělostřelectva, zničili polní nemocnici, přešli přes zákopy a obranné body dále do zázemí. Na zoufalé Američany nakonec začalo omylem pálit i vlastní dělostřelectvo. Zkáza byla obrovská. Až v šest hodin odpoledne dorazily posily, které začaly postupně Japonce likvidovat a vytlačovat. K večeru už byl boj u konce.

V boji zemřelo přes tisíc Američanů a všichni Japonci. Japonský štáb i Saitó spáchali sebevraždu. Pohled na zkázu byl nepopsatelný. Navíc zoufalí civilisté pod vlivem propagandy skákali z útesů i s dětmi v rukou, aby se nedostali do rukou amerických psů. Mnozí vojáci se psychicky zhroutili, celý výjev byl naprosto šílený. Mezi mrtvými byl nalezen i Thomas Baker, s vyprázdněnou pistolí. Kolem leželo sedm mrtvých Japonců. Osmý náboj si nechal Baker pro sebe.  Byl navržen společně se dvěma dalšími vojáky na Medaili cti, která mu byla posmrtně udělena.  Stejně byl vyznamenán i velitel William O´Brian a později i zdravotník Benjamin Solomon. Všem třem byl v roce 2009 odhalen památník ve městě Troy ve státě New York.

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 09. 2019 | 12:00

Zavří­t reklamu