válkaČeskoslovenskoobjevy

Hrdinná kuchařka prošla celou první světovou válku, dostala za to vyznamenání

Hrdinná kuchařka prošla celou první světovou válku, dostala za to vyznamenání
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 1 fotka+ 2 fotky

V srpnu roku 1916 se Mary Lee Milneová připojila ke Skotské ženské nemocnici. Milneová nebyla jen tak někdo, byla to vdova po skotském ministrovi. Rozhodla se, že se dá do služeb armády a pomůže vojákům. Jenže to netušila, co všechno na ni čeká.

Tomáš Chalupa 1. prosince 2015

Dvo roky sloužila s nemocnicí na mnoha frontách války. Byla v Rusku, Rumunsku i Francii. Své zážitky si zapisovala do svého deníku. Také hodně fotila na svůj fotoaparát. Její zápisky a dokumentace jsou dodnes cenným zdrojem poznání o první světové válce. V roce 1916 se například dostala do rumunské vesnice Medjidia. Byla svědkem toho, jak všichni lidé z celé oblasti prchají před postupujícími nepřátelskými vojsky. „Těžko mohu dostat z hlavy věci, které jsem viděla. Ustupující armáda byla krutá k vlastním lidem. Razila si cestu vyděšeným davem, odevšad se ozýval srdceryvný nářek žen, které viděly, jak vojáci sráží jejich děti z cesty a nemohou jim pomoci,“ poznamenala si tehdy do deníku.

Milneová sice sloužila v nemocnici, ale jako kuchařka. Na zraněné se nikdy nešla podívat. „Nezvládla bych to, mluvit s těmi strašlivě zraněnými lidmi,“ přiznala. V Rusku v roce 1917 navštívil nemocnici princ Pavel Dolgorukov. „Princ Dolgorukov a několik ruských generálů přišlo navštívit naši nemocnici. Také nám předal medaili Svatého Jiří čtvrté třídy za to, že jsme prošli palbou při ústupu z Medjidie,“ uvedla.

Milneová byla jednou z šesti žen, které vydržely v nemocnici sloužit po celou dobu války. Její konec ji zastihl ve Francii, kde sloužila i po válce až do poloviny roku 1919.

Obdržela ještě srbský Řád milosrdenství, který byl udělován jen ženám zdravotnicím. To už žila v Anglii, konkrétně v obci Bonchester Bridge, kde v roce 1948 zemřela. Milneová byla mimořádně ceněná svými kolegyněmi pro svůj pevný charakter a odvahu. Služba v nemocnici byla mimořádně náročná, zejména v Rusku, kde vypukla Velká říjnová revoluce, byly podmínky velmi těžké, ale ona přesto vytrvala a splnila svou povinnost.

Další články

Zavří­t reklamu