válkaČeskoslovenskoobjevy

Hrdina od Trafalgaru admirál Nelson skončil naložený v brandy

Hrdina od Trafalgaru admirál Nelson skončil naložený v brandy
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

Bitva u Trafalgaru byl epický námořní střet mezi britskou a francouzskou flotilou. Šlo o hodně, o budoucnost Británie i celé Evropy. Britové dokázali Francouze na hlavu porazit zásluhou skvělého vedení admirála Nelsona. Ten ale zaplatil za vítězství cenu nejvyšší.

Tomáš Chalupa 23. června 2021

K bitvě došlo 21. října roku 1805. Napoleon Bonaparte vyslal svou flotilu, aby ovládla moře a on mohl provést svou vytouženou invazi do Británie. Dokud mu stálo v cestě mocné britské loďstvo, invaze se konat nemohla. Na druhé straně měl admirál Horatio Nelson jasné příkazy – zničit Francouze. Byl to boj kdo s koho.

Nelson měl 22 lodí, Francouzi (a také jejich spojenci Španělé) dohromady 33. Počty tedy hovořily jasně, převaha měla být na straně Francouzů. Boj se měl odehrávat podle předem daných pravidel námořní války. Obě flotily měly vytvořit dlouhé paralelní řady a pálit po sobě ze svých boků. Nic jiného taktika řadových lodí v podstatě nenabízela. Ovšem v takové taktice měl navrch většinou ten, kdo měl víc lodí. Proto Nelson přistoupil k překvapivému manévru a se svými loděmi v půlce přeťal ohromně dlouhou linii nepřítele. Umožnilo mu to soustředit palbu svých lodí na vybrané cíle a vnést celkově zmatek mezi nepřítele.

Thumbnail # Napoleonova utajená bitva, porazily ho hordy zajíců
Mohlo by Vás zajímat:

Napoleonova utajená bitva, porazily ho hordy zajíců

Po celou dobu lítého boje stál Nelson na můstku své vlajkové lodi HMS Victory. Jeho skvostná uniforma se blyštila metály a jeho postava přirozeně lákala pozornost nepřátelských dělostřelců. „Teď nemám čas měnit garderobu,“ řekl na návrh, aby se šel převléknout, protože ostrostřelci nepřítele se na něj jistě zaměří. Brzy se temná hrozba naplnila a Nelson byl zasažen kulkou. Velel však dál do chvíle, než bylo jasné, že zvítězil. Zemřel v kapitánské kajutě v 16:30. Jeho poslední slova podle oficiální verze zněla: „Díky Bohu, splnil jsem svou povinnost, zvítězili jsme.“ Podle jiné ale řekl ještě: „Polib mě, Hardy.“ Thomas Hardy byl kapitán jeho lodě Victory.

Thumbnail # Bitva flotily proti jediné lodi neměla žádné padlé, tak začala konvicová válka
Mohlo by Vás zajímat:

Bitva flotily proti jediné lodi neměla žádné padlé, tak začala konvicová válka

Ten také musel řešit, co počít s tělem národního hrdiny. Cesta domů měla trvat dva měsíce, nemohl domů dovézt jen kosti. Nakonec se rozhodl, že tělo admirála Nelsona naloží do sudu s brandy. Cestu skutečně přečkal mrtvý Nelson v tomto sudu. Po slavném dvoudenním vystavení a pohřbu byl uložen do sarkofágu s monumentální sochou stojícího vojevůdce v Katedrále sv. Pavla. V Londýně pak po vítězné bitvě pojmenovali své náměstí a uprostřed něj vztyčili sloup se sochou Nelsona.

Další články

Zavří­t reklamu