Do Hranické propasti se ponořil robot a potápěč, zjistili, že je nejhlubší na světě.

Do Hranické propasti se ponořil robot a potápěč, zjistili, že je nejhlubší na světě. | zdroj: dailymail.co.uk


Hranická propast je nejhlubší zatopená jeskyně na světě

TÉMATA: propasti | potápěči | potápění | česká republika | rekordy

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 10. 2016 | 11:15

Česko-polská expedice provedla výzkum v Hranické propasti na Přerovsku a došla k zajímavému závěru. Propast je nejhlubší zatopená jeskyně na světě.

Expedice spustila speciálního podvodního robota až do hloubky 404 metrů. Už tato hloubka stačí k získání nového rekordu, který doposud patřil italské jeskyni Pozzo del Merro s hloubkou 392 metrů. Velkou roli v celé expedici měl polský potápěč Krzysztof Starnawski. Ten jednak vymyslel trasu pro robota, navíc se s ním na část cesty ponořil. Ponorce v hloubce 404 metrů skončil kabel a musela se vrátit. Znamená to, že nebylo dosaženo dna a Hranická propast může být ještě mnohem hlubší. 

"Prostor před robotem se zdál být otevřený, nevypadalo to, že již bylo dno," řekl k tomu Miroslav Lukáš z České speleologické společnosti.  Potápění v jeskyni je vždy obtížné kvuli nízké teplotě vody a také kvůli bahnu. Starnawski se už v roce 2015 do Hranické jeskyně ponořil, dostal se až do hloubky 265 metrů. Strávil pak šest hodin v dekompresní komoře. Robota pro tuto poslední expedici vyrobila polská firma GRALmarine. Starnawski se musel ponořit do hloubky 200 metrů, aby robota vytáhl z propasti. 

Další výzkum propasti bude jistě v budoucnosti pokračovat. Dna ještě stále nebylo dosaženo a Starnawski se za jeho dosažením žene s neutuchající energií. "Cítím se jako Kolumbus 21. století," řekl médiím po svém posledním ponoru. Dá se předpokládat, že se do kalných vod Hranické propasti znovu vrátí. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 10. 2016 | 11:15

Zavří­t reklamu