válkaČeskoslovenskoobjevy

Hradiště Budeč má velmi pozitivní energii a z pohledu shora vypadá jako srdce

Hradiště Budeč má velmi pozitivní energii a z pohledu shora vypadá jako srdce
Zdroj: trebusice.cz
+ 6 fotek+ 7 fotek

Na úsvitu českých dějin byla Budeč významným přemyslovským hradištěm. Na jeho místě dnes stojí plně funkční rotundu sv. Petra a Pavla. Byla postavena v roce 895 a je nejstarší stojící kamennou budovou v Čechách. Podle svatováclavské legendy se právě zde učil číst a psát mladý kníže Václav. Při návštěvě tohoto místa i v jeho okolí dnes mnozí citliví jedinci pociťují velmi pozitivní energii.

Václav Pokorný 27. listopadu 2018

Památné místo Budeč se nachází 12 kilometrů severozápadně od dnešní Prahy u obce Zákolany v okrese Kladno. Počátky osídlení Budče sahají do pozdní doby bronzové a na počátek starší doby železné, kdy zde bylo sídliště lidu knovízské kultury (8.-6. stol. př. n. l.).

Slovanské hradiště o rozloze asi 22 ha zde vzniklo již počátkem 9. století a později patřilo k největším a nejstarším přemyslovským opěrným bodům. Průzkumy odhalily mohutné valy vysoké až pět metrů, které obepínaly jeho obvod v délce 1770 m. V dominantní poloze hradiště na náhorní plošině stál tehdy dvorec s komplexem dřevěných a kamenných budov, hrazený palisádou, jenž zanikl ve 12. století.

Kníže Spytihněv I. nechal na přelomu 9. a 10. století v západní části hradiště postavit rotundu svatého Petra. Ve 12. století k ní byla přistavěna románská věž a právě tehdy zřejmě došlo k rozšíření zasvěcení také o svatého Pavla.

Podle svatováclavských legend se na Budči učil číst, psát a latině mladý kníže Václav. Například legenda Crescente fide uvádí: Jeho otec blahoslavený kníže Vratislav poslal jej do hradu jménem Budeč, aby ho tam cvičil v Žaltáři jistý kněz zvaný Učen.

Po svatém Václavu jsou pojmenována i některá místa v okolí, jako například Lože svatého Václava. Na plochém kameni daleko od rotundy měl patron českých zemí odpočívat, když byl unavený ze studia.

Hradiště Budeč se však nepyšní pouze legendami a tajemným prostředím, ale může se pochlubit i jednou raritou. Ti, kteří ji navštíví, si vedle rotundy jistě všimnou položených kamenů, jež připomínají základy stavby. Jedná se o rekonstrukci základů kostela Narození Panny Marie. Ten byl postaven v polovině 10. století. V roce 1786 byl kostel zrušen a následně zbourán. Jedná se o unikátní věc, protože na všech kopcích stával vždy pouze jeden kostel.

Dnešní rotunda svatého Petra a Pavla na Budči představuje jedinou zachovalou předrománskou stavbu a nejstarší stojící kamennou architekturu v Čechách.

Od roku 1958 je celý areál chráněn jako kulturní památka a od roku 1962 též jako národní kulturní památka.

Budeč samotná má velmi silnou pozitivní energii a z pohledu shora vypadá jako srdce. Na Budči se vytváří kola ohraničeného prostoru zvláštní energie. Kola mají v názvu i dvě nejbližší obce – Zákolany a Koleč. U citlivějších lidí tato energie navodí klid v duši a povznesení nad problémy okolního světa.

Další články

Zavří­t reklamu