Houtouwan se celý koupe v zeleni.

Houtouwan se celý koupe v zeleni. | zdroj: atlasobscura.com


Houtouwan je nejzelenější vesnice na světě, bohužel v ní nikdo nežije

TÉMATA: čína | opuštěná místa | vesnice | spektakulární místa planety | cestování

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 04. 2018 | 10:00

Vesnice Houtouwan se nachází na ostrově Šeng-s'. Jde o opuštěnou rybářskou vesnici, která je nejspíš nejzelenější vesnicí na světě. To je ostatně vidět už na první pohled.

Každá budova ve vesnici je totiž porostlá břečťanem a dalšími popínavými rostlinami. Všechny domy jsou tak zelené a celá vesnice doslova splývá s okolní zelení. Kdysi vesnici obývalo na 2000 rybářů se svými rodinami a šlo o poměrně rušné místo. V 90. letech minulého století ale místní záliv přestal být schopen uživit rybáře, kteří začali vesnici opouštět a hledat lepší živobytí jinde. To je ostatně jev, který se týká celého čínského venkova, zejména v rybářských oblastech. Drobní rybáři nemají šanci tváří v tvář organizovanému komerčnímu rybolovu, a tak odcházejí do měst ve vnitrozemí, aby pracovali v tamních továrnách. Stejný osud potkal i Houtouwan, kde žije posledních pár stálých obyvatel.

Dnes je téměř každý dům ve vesnici opuštěn, a Houtouwan je tak místem duchů, kde se zastavil čas. Lidé totiž v domech často nechali i nábytek a věci osobní potřeby. Vše je ale porostlé mechy a břečťany v unikátním celku. A právě to se stalo pro Houtouwan novou nadějí, protože místo se stalo vyhledávaným cílem turistů. To vedlo k tomu, že posledních pár vesničanů zřejmě ve vesnici nakonec zůstalo a věnuje se prodeji vody turistům. Například pro fotografy je to ráj, kde se dají pořídit velmi hezké fotky. Houtouwan tak stále má naději, že nebude opuštěn a zapomenut.

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 04. 2018 | 10:00

Zavří­t reklamu