válkaČeskoslovenskoobjevy

Houtouwan je nejzelenější vesnice na světě, bohužel v ní nikdo nežije

Houtouwan je nejzelenější vesnice na světě, bohužel v ní nikdo nežije
Zdroj: atlasobscura.com

Vesnice Houtouwan se nachází na ostrově Šeng-s'. Jde o opuštěnou rybářskou vesnici, která je nejspíš nejzelenější vesnicí na světě. To je ostatně vidět už na první pohled.

Tomáš Chalupa 11. dubna 2018

Každá budova ve vesnici je totiž porostlá břečťanem a dalšími popínavými rostlinami. Všechny domy jsou tak zelené a celá vesnice doslova splývá s okolní zelení. Kdysi vesnici obývalo na 2000 rybářů se svými rodinami a šlo o poměrně rušné místo. V 90. letech minulého století ale místní záliv přestal být schopen uživit rybáře, kteří začali vesnici opouštět a hledat lepší živobytí jinde. To je ostatně jev, který se týká celého čínského venkova, zejména v rybářských oblastech. Drobní rybáři nemají šanci tváří v tvář organizovanému komerčnímu rybolovu, a tak odcházejí do měst ve vnitrozemí, aby pracovali v tamních továrnách. Stejný osud potkal i Houtouwan, kde žije posledních pár stálých obyvatel.

Dnes je téměř každý dům ve vesnici opuštěn, a Houtouwan je tak místem duchů, kde se zastavil čas. Lidé totiž v domech často nechali i nábytek a věci osobní potřeby. Vše je ale porostlé mechy a břečťany v unikátním celku. A právě to se stalo pro Houtouwan novou nadějí, protože místo se stalo vyhledávaným cílem turistů. To vedlo k tomu, že posledních pár vesničanů zřejmě ve vesnici nakonec zůstalo a věnuje se prodeji vody turistům. Například pro fotografy je to ráj, kde se dají pořídit velmi hezké fotky. Houtouwan tak stále má naději, že nebude opuštěn a zapomenut.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu