válkaČeskoslovenskoobjevy

Housenka proměněná v houbu – zázračný Cordyceps pomáhá nalézt nejen ztracenou životní sílu

Housenka proměněná v houbu – zázračný Cordyceps pomáhá nalézt nejen ztracenou životní sílu
Zdroj: Pharmacopea CZ

Procházíte se vysokohorskou oblastí Číny. Obdivujete přírodu, když tu vám oko padne na zem. Z hlíny trčí jakýsi podivný špičatý útvar připomínající hlavičku. Svítí červenohnědou barvou. Upoutá vaši pozornost. Nejspíš netušíte, že máte před sebou houbu s obrovskou výživovou hodnotou. Kdyby vám někdo vyprávěl, že se zrodila z housenky, nebudete tomu věřit. Ale popořádku...

Komerční sdělení 25. července 2020

Jaro probudí aktivitu

Opravdu je to tak. Housenka se před zimou zavrtá do půdy, aby přežila chladné období roku. Zvládne to bez problémů. Na horské podnebí je zvyklá, neskolí ji nedostatek kyslíku ani chlad. Jenže tahle housenka má smůlu. Nepřežije. Napadly ji totiž spóry houby zvané housenice čínská nebo-li cordyceps. Ty se s chutí zakousnou do housenčiných útrob. Dobře živenou housenku postupně tráví. Nakonec z jejího těla zbude jenom chitinová schránka. Houba má totiž neuvěřitelnou schopnost. Svého hostitele, tedy housenku, velmi rychle a dokonale ovládne. Chová se jako diktátor. Housenka se vzápětí po napadení houbou přesune do podmínek, které naprosto vyhovují houbě. Pak už přichází jaro a houba vyživená housenčinými útrobami vykoukne nad zem. S přicházejícím oteplením vystrčí na vzduch hlavičkovitý útvar, kterému se odborně říká stromatum. Z něj se šíří další spóry schopné napadnout hmyz. Jejich nejčastější potravou se stávají housenky, ale nepohrdnou ani mravenci nebo pavouky. Z hmyzích tělíček vyrobí torza, vnitřek doslova chamtivě sežere a vystrčí svá houbovitá chapadla, aby se mohla šířit dál.

Podívejte se, jak houba parazituje na tělech hmyzu:

Lahůdka pro vyvolené

Dost drsně se chovající parazit nebudí na první pohled příliš mnoho sympatií. Pokud byste ale housenici hned zavrhli, udělali byste velkou chybu. Už její růst sám o sobě a její tvar a podoba vzbuzuje obdiv. Hmyzí proteiny navíc promění v něco ještě mnohem hodnotnějšího. Přišli na to už starověcí čínští léčitelé. Mykolog Gordon Wasson dokonce předpokládá, že její účinky vyzkoušeli už před asi 4000 lety. Houba se stala nedílnou součástí náboženských obřadů. Ovšem vzhledem k tomu, že rostla hlavně v tibetských náhorních plošinách v nadmořské výšce přes 4500 metrů, patřila k nedostatkovému zboží. Její kouzelné účinky směli okusit jenom urození lidé, tedy šlechta a příslušníci císařského dvora. Světe div se, monstrum vyrůstající z housenek považovali za skvělou kulinářskou pochoutku, kterou například cpali i jako nádivku do kachny.

Poznatky pastevců jaků

Velmi dobře si ale byli vědomi toho, že nejde jenom o lahůdku pro mlsné jazýčky náročných strávníků. Přesvědčili se totiž o tom, že s její pomocí si prodlouží svůj pozemský život, načerpají novou energii a zabrání mnoha chorobám. Obzvlášť velkou pomoc nabízí jako afrodisiakum. Podporuje sexuální touhu, pomáhá při neplodnosti a impotenci, prokrvuje pohlavní orgány, zlepšuje kvalitu spermií. Jak k takovému poznání lidé došli? Jednoduchým pozorováním přírody. Pastevci jaků na vysokohorských stráních sledovali chování svých zvířat. Neušlo jim, že jsou zvířata zjara velice bujná a sexuálně aktivní. Když pátrali po tom, co způsobuje přísun energie, všimli si, že konzumují ve velkém tuto houbu, která s příchodem prvních slunečních paprsků vystrčila svoje hlavičky ze země. Dali si dvě a dvě dohromady a pochopili její význam.

TIP: Objednejte si zdarma do vaší schránky tištěnou brožurku o houbě cordyceps. Dozvíte se v ní kompletní informace o tom, jak se cordyceps využíval v tradiční medicíně, o jeho pěstování i prokázaných účincích na zdraví.

Bojovník proti úzkosti i alergiím

Účinky houby vyzkoušeli i u lidí a všechno se osvědčilo. Housenice čínská se tak stala účinným léčivem při problémech sexuálního charakteru, ale nejenom jich, Ukázalo, že její léčivé spektrum je mnohem širší, Dodává vitalitu, pomáhá při psychických problémech, jako jsou úzkosti a deprese, tlumí stres. Působí k celkové harmonizaci duše a těla. Dále se osvědčila také při léčbě alergií a autoimunitních onemocnění. Snižuje cholesterol a pozitivní účinky vykazuje i při léčbě chorob ledvin. Vysoký obsah polysacharidů je také zárukou, že housenice doslova a do písmene nakopne váš imunitní systém, což se hodí nejenom v období chřipek nebo během koronavirové epidemie. I zde může významně pomoci. Zkrátka a jednoduše housenice čínská sice na první pohled může působit jako trochu děsivý likvidátor housenek, ale na ten druhý fascinuje svojí léčebnou silou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu